Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 oaza mea de culoare

In jos 
+18
Gheorghita Pilsoi
geodezia
georgy
anasstasia
Marga
sicamin
georgiana
doina
costieanuconstantin
Myosotis
duduta190578
Karla
Tinkerbell
Vernil
penelopa
bubu
stefana
gabriela60
22 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 8 ... 14  Urmatorul
AutorMesaj
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

oaza mea de culoare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 3 Icon_minitimeDum Oct 02, 2011 5:12 pm

cum adica porumb zaharat asta e diferit de celalalt?
eu sunt de acord cu voi dar cat traieste tata... cred ca ar muri de ciuda sa stie ca nu a pus nimic in gradini si noi avem chiar foarte mult teren trebuie cultivat cu cate ceva
la cartofi sper sa-l lamuresc sa renunte am reusit vreo 2 ani dar acum l-a apucat iarasi
Sus In jos
costieanuconstantin




Numarul mesajelor : 223
Localizare : codlea
Joburi/Distractii : gradinarit , albine ,noutati
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/03/2011

oaza mea de culoare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 3 Icon_minitimeDum Oct 02, 2011 11:04 pm

da e f. dulce , se poate manca si crud , cum facea bush jr , noua cel mai mult ne place fiert
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

oaza mea de culoare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 3 Icon_minitimeLun Oct 03, 2011 12:33 am

Gabriela pentru fainare intra pe site-ul [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] . Au acolo fitofarmacie si trimit produsele prin curier. Poti sa te documentezi citind prospectele sau dai un telefon/mail si te ajuta ei. Au un produs numit THIOVIT JET la care zice ca e si pentru fainare la trandafiri.
Udatul toata ziua nu e bun. Mai ales la trandafiri. Trebuie udati rar si cu multa apa. Daca-i uzi des fac radacini superficiale, in suprafata si asta nu-i ajuta.

(Fiindca mi-ai amintit de avatar oaza mea de culoare - Pagina 3 2945718842 am pus unul)
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

oaza mea de culoare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 3 Icon_minitimeLun Oct 03, 2011 7:26 am

Myo nu merge apare o pagina alba
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

oaza mea de culoare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 3 Icon_minitimeLun Oct 03, 2011 8:08 am

Nu este doar simplu blondy este blondyromania
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Am pus direct linkul spre fungicide
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

oaza mea de culoare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 3 Icon_minitimeLun Oct 03, 2011 8:59 am

Ooooo, Sefa, da' ce bine-ti sta in avatar!!! Laughing Esti mai tare ca baba Cloantza Cotoroanta de mine oaza mea de culoare - Pagina 3 2945718842
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

oaza mea de culoare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 3 Icon_minitimeLun Oct 03, 2011 1:30 pm

m-am uitat pe el e super cu ocazia asta am aflat cum se numesc muscatele mele cu model pelargonium zonale americana
era si AtoniK de zice Vernil de el
multumesc fetelor
sa va uitati pe gradina mea la altele sa-mi suneti ce crin este ala care numi infloreste cu frunze mai subtiri
si am bagat si restul de animalute ale casei
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

oaza mea de culoare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 3 Icon_minitimeLun Oct 03, 2011 1:41 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] utand pe net uite ce am gasit dar sa puneti voi unde trebuie adresa ca poate mai foloseste si altcuiva
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

oaza mea de culoare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 3 Icon_minitimeMar Oct 04, 2011 8:00 am

am reusit ieri sa-mi cazez hibiscusii in casa si dupa racoarea de azi de dimineata cred ca sunt fericiti
azi urmeaza turul doi adica restul de plante sensibile la frig
ziua este foarte cald dar seara adioca noaptea si dimineata ingheti
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

oaza mea de culoare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 3 Icon_minitimeMar Oct 04, 2011 9:09 am

... ma duc, acum, sa verific si hibii mei care sunt tot ... afara bounce
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

oaza mea de culoare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 3 Icon_minitimeMar Oct 04, 2011 11:23 am

gabriela60 a scris:
ziua este foarte cald dar seara adica noaptea si dimineata ingheti
Inghetam noi ca avem sange cald Very Happy , dar plantele nu au probleme la 8-10 grade decat daca au radacinile ude. Acum trebuie udate mai rar si numa dimineata, daca e zi calduroasa. Hibii mei de la servici mai stateau si asta vara neudati 2-3 zile pe balconul deschis.
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

oaza mea de culoare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 3 Icon_minitimeMier Oct 05, 2011 2:37 pm

nu ma risc Stef mi-ar parea tare rau de ele
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

oaza mea de culoare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 3 Icon_minitimeMier Oct 05, 2011 8:52 pm

Eu nu am bagat nimic decat adenium. Restul sunt afara, iar hibi stau f. bine.
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

oaza mea de culoare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 3 Icon_minitimeMier Oct 05, 2011 11:24 pm

Ai grija ca asa am lasat si eu anul trecut toate plantele pana tarziu afara. Era frumos, ziua cald si am zis ca n-au nimic. Totusi le afecteaza frigul de noapte. La vreo doua trei saptamani dupa ce le-am bagat inauntru am vazut ca unele erau deja pe duca. La Gommer pe site zice ca temperatura min e 15grade la hibiscus.
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

oaza mea de culoare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Oct 06, 2011 11:39 am

Eu nu am bagat niciodata hibi in casa pana la 7-8 grade. Am 2,3 mai sensibili dar imi arata ei cand le e frig. In fiecare toamna tin cat de mult pot florile afara, sa se caleasca.
Poate duminica sa bag plumeriile si hibi mai sensibili.
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

oaza mea de culoare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 3 Icon_minitimeSam Oct 08, 2011 8:09 am

ieri am reusit sa-mi iau niste tilt pentru trandafirii mei si vanzatoarea de acolo a zis sa ma duc in primavara sa-mi dea sa le fac un tratament de primavara cu altceva ca a patit si ea asa ceva
sper sa reusesc
azi ploua dar cred ca fost numai varianta demo
si nu am reusit sa-mi pun bulbii de lalele noi ca pe celelalte numai pe cateva mai stiu unde sunt oaza mea de culoare - Pagina 3 1059784619
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

oaza mea de culoare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 3 Icon_minitimeLun Oct 10, 2011 11:20 pm

Cu ranunculusii ce ai facut ? Unde i-ai pus ?
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

oaza mea de culoare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 3 Icon_minitimeMar Oct 11, 2011 7:50 am

deocamdata sunt in plic pentru ca n-am apucat sa-mi aranjez gradina din fata casei unde vreau sa-i pun
acolo trebuie sa scot niste lalele daca le mai gasesc , sa adun altele intr-un loc si sa pun ce am luat acum si ranunculusii si Tink zicea ca trebuie sa-i hidratez foarte bine inainte de punere in pamant dar sper ca saptamana asta o sa ma ocup si de asta
iar astazi s-ar putea sa trebuiasca sa bag muscatele in casa sau cel putin sa pregatesc locul pentru ele
eu nu pot sa car ele trebuiesc duse la mansarda deci ...sotul meu are toate motivele sa ma blagosloveasca cu toate florile mele
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

oaza mea de culoare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 3 Icon_minitimeMar Oct 11, 2011 8:09 am

am primit de la Bakker pliantele cu ingrijirea plantelor primesc lunar cred ca 10 bucati , uite ca nici nu le-am numarat , contra cost si sunt interesante ei inastea este o chestie pe care chiar vreau s-o aplic in primavara : un alt mod de cultivare al cartofilor fara sa-i ingropi in pamant ci sa-i acoperi cu paie sa-mi spuneti daca stiati de asa o metoda si daca va intereseaza v-o povestesc in detaliu
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

oaza mea de culoare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 3 Icon_minitimeMar Oct 11, 2011 9:22 am

Si eu am Indrumatorul ala de la Bakker, dar n-am apucat sa-l studiez. Il primesc si toamna si primavara, dar nu l-am citit niciodata pirat
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

oaza mea de culoare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 3 Icon_minitimeMar Oct 11, 2011 10:07 am

Povesteste de cartofi. Eu am incercat de vreo doua ori, dar n-am ales mare lucru de ei chiar daca am folosit tuberculi de samanta, cumparati . Acum am vazut (pe-acolo pe unde am gasit ceapa si usturoiul cu multi bulbi) ca exista un soi de cartofi "fingertips" ii ziceau ei. Sunt mici si alungiti si merg si in container. Am gasit pe la francezi multe soiuri de cartofi, dar o sa incerc sa cumpar ceva mai spre primavara. As vrea sa iau si niste seminte de legume, rosii in special, din alea "hairloom" , adica vechi.
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

oaza mea de culoare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 3 Icon_minitimeMier Oct 12, 2011 9:21 am

nu stiu cum sunt alea vechi ce forma au?
daca vrei am adunat ceva samanta de rosii din alea uriase de am avut eu inima de bou vad ca-i zic pe aici ca am avut si in Tg.Jiu si aici nu s-au manit dar nici nu au crescut de 1 kg rosia ac erau prea inghesuite
Pene nu de indrumator e vorba eu iau ceva fascicule care-mi vin lunar si le platesc cu 19,0 si trateaza si flori si legume si pomi si de toate plantele si am un biblioraft tot de la ei ca asa m-am pricopsit cu trusa aia de gradinarit minuscula
acum sa-ti zic Myo ce scrie de cartofi si cand are fiul meu timp azi il pun sa scaneze foile ca-s 4 si ti le trimit pe mp
se curata locul unde vrei sa pui cartofii,se racaie putin cu o furca se pun cartofii si pe deasupra se pune un strat de paie iar dupa ce incoltesc si le dau frunze si cresc un pic se completeza stratul de paie
ei spun ca sunt mai productivi , ca nu fac americani , si-s mai usor de recoltat si ca se preteaza genul asta de cultura si in container
tu stii cum sa le pui dupa aia pe forum sa citeasca si altii
eu as vrea sa incerc
as-mi spuneti si mie de unde luati seminte de porumb dulce pentru fiert
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

oaza mea de culoare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 3 Icon_minitimeMier Oct 12, 2011 10:29 am

Seminte de porumb dulce gasesti la magazin, sunt si de la Agrosel si de la Starsem. De fapt cam toate semintele de porumb care se vand asa in plicuri mici, de-astea pentru amatori, sunt ori de floricele, ori de porumb dulce.
Cartofi in paie poate trebuie un anumit soi. Dar la mine, daca las pasarile libere,iti inchipui cu ce m-aleg. Paie amestecate cu cartofi prin toata curtea. oaza mea de culoare - Pagina 3 2945718842
Sus In jos
costieanuconstantin




Numarul mesajelor : 223
Localizare : codlea
Joburi/Distractii : gradinarit , albine ,noutati
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/03/2011

oaza mea de culoare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 3 Icon_minitimeMier Oct 12, 2011 10:29 am

noi am luat de la practiker
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

oaza mea de culoare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Oct 13, 2011 9:35 am

amj sa-mi caut seminte de porumb dulce dar in primavara cred cand or sa apara in magazine
cat priveste cartofii Myo ai putea sa-ti ingradesti un loc unde sa nu aiba acces gainile sau sa pui intr-un vas mare ca deschidere cred c-ar merge si intr-o cadita de plastic pentru copii asta ca experienta sa vezi daca iese ceva
si eu o sa experimentez pe o suprafata mica si cu cantitate mica de cartofi iar acolo nu scrie nimic de un anumit soi o sa mai caut pe net sa vad daca gasesc ceva despre asa fel de cultura
Sus In jos
Continut sponsorizat





oaza mea de culoare - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 3 Icon_minitime

Sus In jos
 
oaza mea de culoare
Sus 
Pagina 3 din 14Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 8 ... 14  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Oaza mea de relaxare!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: