Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 oaza mea de culoare

In jos 
+18
Gheorghita Pilsoi
geodezia
georgy
anasstasia
Marga
sicamin
georgiana
doina
costieanuconstantin
Myosotis
duduta190578
Karla
Tinkerbell
Vernil
penelopa
bubu
stefana
gabriela60
22 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 6 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14  Urmatorul
AutorMesaj
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

oaza mea de culoare - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 10 Icon_minitimeMar Iul 03, 2012 9:28 am

Ba eu vorbesc serios Gabi are pamint la tara si poate planta acolo ..eu tigrita asta il consider f frumos

si cu inmultire usoara .. asa un lan de el ar fi super fain prin verdeata de la ea
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

oaza mea de culoare - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 10 Icon_minitimeMar Iul 03, 2012 9:29 am

calculatorul asta a luat mesajul de 2 ori
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

oaza mea de culoare - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 10 Icon_minitimeMar Iul 03, 2012 12:00 pm

si eu vb serios
Isi face pui si cand scoti,daca deranjezi o "coaja" /"solz" de ala se prind si asa
Am facut experienta
Am scos niste crini dintr-un loc ,dupa primul an si i-am mutat si m-am ales cu 2 locuri de crini
Ramasesera niste "solzi" de aia
Am zis ca ii las acolo sa prutrezeasca(se rupsesera de pe bulb) si anul urmator m-am trezit cu vreo 4-5 crini in locul ala
Cei mutati s-au impuit mai greu
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

oaza mea de culoare - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 10 Icon_minitimeMier Iul 04, 2012 8:13 am

feteor ma inebuniti.Si mie-mi plac crinii de toate felurile dar eu aici ii ud ,acolo cine-i uda?Si ar fi frumosi de mai multe culori.Acum ii am intr-un loc protejat,adica intr-o jardiniera,pentru ca am mai avut tigrita in alta gradina si au disparut.De fapt acolo mi-au cam disparut si crinii normali in loc sa se inmulteasca.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

oaza mea de culoare - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 10 Icon_minitimeVin Iul 06, 2012 10:49 am

Tigridia nu-s crini,sunt un soi de gladiole pitice si in mod sigur se scot iarna
Crinii,lyllium nu-i poti tine in jardiniere ca pier
Sunt plante perene de gradina si daca ii pui la locul lor se inmultesc si culmea ca nu-s foarte dornici de apa
Mai sapai si tu primavara si pune-le ceva zeama de balega sau alt ingrasamant(de preferinta naturel)
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

oaza mea de culoare - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 10 Icon_minitimeSam Iul 07, 2012 8:38 am

Tink la mine tigrita astia au 1,50m inaltime si iarna i-am tinut tot in jardiniera.Aia lylium de zici tu i-am avut in gradina dar in loc sa se inmulteasca ,cu timpul dispar.Ori au umbra ori..?Am sa incerc in toamna sa-mi mai cumpar niste bulbi si sa le schimb locul.Si tigrita astia se prind din bulbisorii aia de pe tulpina lor ca eu asa i-am prins.Numai ca nu infloresc in primul an.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

oaza mea de culoare - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 10 Icon_minitimeMar Iul 10, 2012 12:07 pm

Stiu Gabi
Tigridia pot sa le tratezi ca pe grladiole si sa le pui in pamant
Crinii,lilium asiaticum au nevoie de soare
La mine stau in plin soare spre sud si ii sap cam l;a cativa ani ca nu ajung mai des
Cum se vede la mine nu merge cu spatii libere intre,dar le mai trantesc niscai pamant special sau balegar
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

oaza mea de culoare - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 10 Icon_minitimeMier Sept 26, 2012 7:50 pm

N-am mai scris de mult in gradina mea, de fapt nu m-am mai ocupat de mult de ea. Ceva imagini mai vechi cu achizitiile de anul acesta:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Stiti ca mi-am dorit foarte mult Hybiscus de gradina urias.
Mai pun poze si maine pentru ca acum este tarziu, sau ca sa nu incarc forumul puteti sa va uitati in colectia mea de poze [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
duduta190578

duduta190578


Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

oaza mea de culoare - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 10 Icon_minitimeMier Sept 26, 2012 7:55 pm

Vai da ce urias!
Minunati hibiscusii dumneavoastra!
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

oaza mea de culoare - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 10 Icon_minitimeMier Sept 26, 2012 8:34 pm

Ce frumosi sunt hibiscusii tai de gradina ! Floarea e imensa !
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

oaza mea de culoare - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 10 Icon_minitimeMier Sept 26, 2012 10:14 pm

Uau ala roz are 30cm ????????? E foarte mare floarea. Sunt plantati in gradina ?
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

oaza mea de culoare - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 10 Icon_minitimeJoi Sept 27, 2012 6:25 am

da sunt plantati in gradina si i-am luomandaat de la Lewi.De fapt Geodezia a facut comanda si tot ea mi la dat pe cel roz simplu dar toti sunt la primul an de gradina.Am fost tare mandra de ei mai ales ca toti cei ce-i vedeau ramaneau cu gura cascata.
Clematita am luat-o in primavara si sta alaturi de una visinie numai ca aceea a inflorit in primavara iar aceasta alba a crescut foarte inalta,mi-a rupt-o cainele in jumatate, s-a uscat cand am fost noi plecati,a reusit sa dea din radacina si ieri am vazut ca are un boboc.Este o luptatoare.
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

oaza mea de culoare - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 10 Icon_minitimeJoi Sept 27, 2012 9:52 am

Gabi mai spune-ne despre moscheutosi. Stau la adapost ca vad ca sunt pe langa un gard. Le-ai pus ceva pamant mai de calitate, ingrasaminte ? Am avut unul acu vreo 5 ani dar l-am pierdut. N-am mai luat fiindca am zis ca nu le place la mine.
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

oaza mea de culoare - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 10 Icon_minitimeJoi Sept 27, 2012 10:43 am

Myo vezi ca iarna sau cind termina ciclu de viata se usuca complet si rasar plante noi abia in primavara ... asa ca sa tii vasul in care le ai puse ca rasar primavara urmatoare .eu am incercat cu ele afara puse si au rezistat peste iarna asta cumplita dar le-am pus prea in soare si nu au mers bine deci le trebuie adapost .. asa ca i-am scos si i-am repus in drepturi adica in vase .. cresc foarte bine la aproximativ 2 m inaltime si in vase mari adica 40 kile iar floarea ajunge la 30 cm .ingrasaminte cele obisnuite de plante sau gunoi de grajd .. d-l Levi are acum la reducere cu 7 ron /buc .eu am luat ptr cumnata ca nu a avut grija si i-au decedat i-a lasat in soare si fara apa ..
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

oaza mea de culoare - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 10 Icon_minitimeVin Sept 28, 2012 7:32 am

initial pe cel visiniu si cel roz cu alb i-am pus in 2 galeti unde le-a mers tare bine.Erau pusi chiar la usa de intrare in casa mica si tata trecea mereu pe langa ei dar nu le-a dat importanta pana intr-o zi cand a venit pe la 5 dimineata sa vin repede sa vad ceva.....inflorise cel visiniu si cand a vazut el ce floare mare avea...S-au umplut de boboci si flori.Le place multa apa dar sa nu-i balteasca radacinile pentru ca sotul l-a pus pe cel visiniu intr-o galeata cu fundul crapat si nu am realizat ca apa nu se scurgea din ea pana era sa-l pierd.Atunci i-am mutata in gradina si le merge tare bine.Acum o sa-i pun si pe cei 2 langa cel roz.Sta direct in soare si am vazut ca le place dar sa nu uiti sa-i uzi.Pentru iarna o sa-i musuroiesc si le mai pun si frunze mai multe.
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

oaza mea de culoare - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 10 Icon_minitimeVin Sept 28, 2012 7:37 pm

Zici ca sunt plante de pe o alta planeta ... Oricum, sunt foarte frumoase si culorile delicate. Sper sa nu faca astia varietati de flori maro sau negre ...
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

oaza mea de culoare - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 10 Icon_minitimeSam Sept 29, 2012 6:22 am

eu ii am din primavara si nu si-au modificat culoarea.Nu le-am pus nici un ingrasamant in pamant chiar pot sa spun ca in aceea gradina nu am bagat nimic de ani buni(rusine mie cu atatea pasari cacacioase in curte),in tot anul le-am pus de 2 ori cate o uma de sticla de 2 litri de ingrasamant universal din acela de pui u capac la 2 l apa si udati aproape zilnic.Le place multa apa.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

oaza mea de culoare - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 10 Icon_minitimeMar Oct 02, 2012 8:34 am

Ce faci peste iarna cu ei, Gabriela? ... ii muti(iar) ingaleti si-ii duci in casa? ... sau, ii lasi afara in pamant ?

Eu stiu ca moscheutosilor le place la soare cu multa apa. Cica, se planteaza pe malul raurilor. Ai mei au avut apa, dar soare nu, si n-au inflorit anul acesta.
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

oaza mea de culoare - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 10 Icon_minitimeMar Oct 02, 2012 6:38 pm

Intr-unul din parcurile din sectorul 3, e plin de astfel de moscheutosi ... Nu au asa mult soare, si infloresc abundent.
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

oaza mea de culoare - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 10 Icon_minitimeMier Oct 03, 2012 11:55 am

Vernil vezi ca poti lua lastari si se prind exact ca ceilalti hibiscusi ..eu am pus direct in pamint si cred ca au facut radacini ca sunt bine mersi de o luna de cind i-am pus
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

oaza mea de culoare - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 10 Icon_minitimeLun Oct 08, 2012 7:26 am

la iarna ii las tot in gradina dar o sa-i musuroiesc.
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

oaza mea de culoare - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 10 Icon_minitimeLun Oct 08, 2012 6:21 pm

geodezia a scris:
Vernil vezi ca poti lua lastari si se prind exact ca ceilalti hibiscusi ..eu am pus direct in pamint si cred ca au facut radacini ca sunt bine mersi de o luna de cind i-am pus
Nu am cum sa iau ca sunt paziti de paznici Embarassed Si nici loc in gradina nu mai am ... Ma multumesc cu cei simpli, care fac spectacol in fiecare an. Chiar ma mir ce harnici sunt, mereu.
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

oaza mea de culoare - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 10 Icon_minitimeMar Oct 09, 2012 7:14 am

cand i-am cumparat i-am pus in galeti de 10 l si au inflorit tot cu floare mare
Sus In jos
geodezia

geodezia


Numarul mesajelor : 3566
Localizare : Ticleni
Joburi/Distractii : flori.goblene ,
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/06/2011

oaza mea de culoare - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 10 Icon_minitimeMar Oct 09, 2012 8:15 am

cum paziti de paznici Vernil ? si ce daca ii rogi sa iti dea o creanguta ca nu or fi asa haini ... sa nu se lase induplecati de o doamna cocheta ? eu i-am pus in graidna si nu mi-au mers bine acum ii am in vase mari si inainte de a pleca de acasa ii apucase infloritu si pe ei si pe hibiscusii ailalti ..asa sa imi faca in necaz
Sus In jos
gabriela60

gabriela60


Numarul mesajelor : 1334
Localizare : Tg.Jiu
Joburi/Distractii : inginer
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 03/07/2011

oaza mea de culoare - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 10 Icon_minitimeJoi Oct 25, 2012 6:27 am

Am reusit sa-mi pun niste bulbi de lalele in gradina si am cautat altele care nu mi-au inflorit anul acesta dar erau plecate de acasa.Nici urma de bulb.
Sus In jos
Continut sponsorizat





oaza mea de culoare - Pagina 10 Empty
MesajSubiect: Re: oaza mea de culoare   oaza mea de culoare - Pagina 10 Icon_minitime

Sus In jos
 
oaza mea de culoare
Sus 
Pagina 10 din 14Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 6 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Oaza mea de relaxare!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: