Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Gradinile Doinei

In jos 
+14
Carina
stefana
Marga
gabriela60
Dorina Danila
vickylucia
Vernil
doinabacau
Tinkerbell
duduta190578
Myosotis
georgiana
penelopa
doina
18 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
AutorMesaj
doina

doina


Numarul mesajelor : 648
Localizare : Oltenita
Joburi/Distractii : gradinaritul pe balcon
Stare de spirit : relaxata
Data de inscriere : 27/06/2011

Gradinile Doinei Empty
MesajSubiect: Gradinile Doinei   Gradinile Doinei Icon_minitimeMar Iul 12, 2011 11:30 am

M-am hotarat sa-mi fac si eu topic unde sa va povestesc despre floricelele mele Very Happy
De ce 'gradinile' mele pentru ca am plante acasa si la serviciu Laughing , pot sa spun ca si acasa am gradini deoarece sunt 2 spatii bine delimitate in dormitoare sunt rafturile cu violete si pe pervazuri tot violete iar restul plantelor sunt in sufragerie , bucatarie si balcon .
Din pacate balconul este mic 3mp si inchis cu cornier dar se simt foarte bine in el in jur de 10 hibi, achimenesi, 3 campanule,1 dipladenia, gloxinii, adeniumi , 3 pui pachypodium, 3 hoya si altele pe care nu mi le amintesc acum Rolling Eyes
Am si rosii pe balcon dar fiind primele rosii crescute de mine le-am pus foarte dese, multe, intr-o jardiniera de 50 cm [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
poza este mai veche , intre timp au inceput sa se inroseasca niste rosioare si Pene iti voi spune ce gust au Wink
Au aparut cateva musculite albe la rosiile mele dar am scapat de ele pufuindu-le cu apa+detergent lichid de vase.
Am si eu o muscata de la Ionut primita de la Lyana , are o culoare superba
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] am agatat-o in afara balconului pentru ca am observat ca muscatelor nu prea le place in balconul inchis.
In fiecare primavara duc unele flori de acasa la serviciu unde le asez in curte iar toamna le readuc acasa
🐰
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] campanula de la Pene [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradinile Doinei Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile Doinei   Gradinile Doinei Icon_minitimeMar Iul 12, 2011 1:19 pm

Să-ţi fie de bine grădinile, Doina dragă, că tare frumoase plante ai!!! Shocked
Văz că stai tare la gloxinii (le-oi fi aflat secretul Rolling Eyes ), - eu am renunţat la ele, că nu reuşesc să le trec peste iarnă, deşi la un moment dat, au fost printre florile mele preferate ... ca şi azaleele de cameră, begonii 😢

Roşiile le aştept să se coacă să-mi aduci una la Bucureşti s-o gust Very Happy
La târg, Levi mă îmbia cu roşii curgătoare la ghiveci. Arătau bine, dar eu le am pe ale mele în grădină.
Aşa că, dacă vei vrea una, îţi iau sâmbăta viitoare.

Muşcata de la Ionuţ cred că este soră cu a mea ... tot de la Ionuţ:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
doina

doina


Numarul mesajelor : 648
Localizare : Oltenita
Joburi/Distractii : gradinaritul pe balcon
Stare de spirit : relaxata
Data de inscriere : 27/06/2011

Gradinile Doinei Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile Doinei   Gradinile Doinei Icon_minitimeMar Iul 12, 2011 5:06 pm

Pene multumesc cheers Am vazut muscata ta dar in poze pare rosu sangeriu a mea este grena cu nuante mov.
Gloxiniilor se pare ca le merge foarte bine la ferestrele mele.
Eu le tin pe balcon pana infloresc apoi le trec la ferestre deoarece este mult prea cald pe balcon pentru ele si si se ofilesc zilnic florile.
Anii trecuti am pierdut o gloxinie pastrata vara pe balcon pentru ca gasind florile ofilite o udam , chiar daca nu ar fi avut nevoie. Cea mov dubla m-a uimit si pe mine cu buchetelul ei de flori avand in vedere ca prin octomrie-noiembrie am primit frunza-mama
Mai am o gloxinie , singura rasarita dintr-un brat de frunze primite de la DanaT, este Rosalinda si are si ea multi , multi boboci.
Nu v-am aratat 'padurea ' de eucalyptus gunii Very Happy
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
georgiana

georgiana


Numarul mesajelor : 2072
Localizare : valenii de munte/prahova
Joburi/Distractii : hibiscusii
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 19/03/2011

Gradinile Doinei Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile Doinei   Gradinile Doinei Icon_minitimeMar Iul 12, 2011 6:51 pm

na, sa ma laud...primul meu lastar de hibi primit de pe un forum a fost un lastar de rosu clasic primit de la Doina
Sus In jos
doina

doina


Numarul mesajelor : 648
Localizare : Oltenita
Joburi/Distractii : gradinaritul pe balcon
Stare de spirit : relaxata
Data de inscriere : 27/06/2011

Gradinile Doinei Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile Doinei   Gradinile Doinei Icon_minitimeMar Iul 12, 2011 8:45 pm

georgiana a scris:
na, sa ma laud...primul meu lastar de hibi primit de pe un forum a fost un lastar de rosu clasic primit de la Doina
Da ? Ma bucur ca am fost cea care ti-am declansat atractia pentru hibi flower ( sper ca a fost ' de bine' ) si-mi pare rau ca stau prost cu memoria si nu-mi mai amintesc Rolling Eyes
Se pare ca 'legea atractie' functioneaza, sau alfel spus ' cine se semana se aduna' Very Happy
Sus In jos
georgiana

georgiana


Numarul mesajelor : 2072
Localizare : valenii de munte/prahova
Joburi/Distractii : hibiscusii
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 19/03/2011

Gradinile Doinei Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile Doinei   Gradinile Doinei Icon_minitimeMar Iul 12, 2011 9:02 pm

atractia exista, numai ca nu aveam, culmea, clasic red....
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradinile Doinei Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile Doinei   Gradinile Doinei Icon_minitimeMier Iul 13, 2011 9:41 am

Eee, măi Doina, dacă ştiam de pădurea ta de eucalipţi What a Face ... tocmai mi-am mluat unl de la Levi.
Sus In jos
doina

doina


Numarul mesajelor : 648
Localizare : Oltenita
Joburi/Distractii : gradinaritul pe balcon
Stare de spirit : relaxata
Data de inscriere : 27/06/2011

Gradinile Doinei Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile Doinei   Gradinile Doinei Icon_minitimeMier Iul 13, 2011 10:05 am

Pene iti spusesem ca am seminte si erai pe lista cu un pahar in care am pus cate 3 fire.
Imi pare rau ca nu te-am anuntat pana acum Embarassed
Prospaturi in gradinile mele afro
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sunt cam ciufulite si neingrijite , ca din supermarket dar le aranjez eu si intr-o luna vor fi mult mai sanatoase.
Se pregateste si campanula alba de acasa. Pene ce face a ta ?
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Gradinile Doinei Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile Doinei   Gradinile Doinei Icon_minitimeMier Iul 13, 2011 4:11 pm

Frumoase prospaturile, Doina Very Happy Nu stiu cum reusesti sa le tii asa frumoase. Campanulele vreau sa zic. La mine nu le-a mers niciodata prea bine.
Sa-mi dai adresa pe mp sa-ti trimit banii de la semintele de la Codruta, caci nu s-arata sa ne vedem fata-n fata prea curand.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradinile Doinei Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile Doinei   Gradinile Doinei Icon_minitimeMier Iul 13, 2011 4:28 pm

Doina, campanula albă de la tine arată tot mai bine pe zi ce trece.
Mă uitam ieri la ea când o udam şi am avăzut că ar vrea să înflorească. Are ceva mic , ca un bobocel, în vârful lăstarilor.
Sus In jos
doina

doina


Numarul mesajelor : 648
Localizare : Oltenita
Joburi/Distractii : gradinaritul pe balcon
Stare de spirit : relaxata
Data de inscriere : 27/06/2011

Gradinile Doinei Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile Doinei   Gradinile Doinei Icon_minitimeJoi Iul 14, 2011 9:36 am

Azi dimineata am vazut si eu prima floare la campanul alba dar n-am pozat-o.
Myo, nu le fac nimic deosebit campanulelor mele dar cred ca au conditii propice.
Pamantul este la sac , stau agatate in balcon inchis cu orientare estica iar iarna au frig si loc langa fereastra . Asta iarna a fost de cateva ori gheata pe interiorul geamului dar nu le-a deranjat.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradinile Doinei Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile Doinei   Gradinile Doinei Icon_minitimeVin Iul 15, 2011 11:08 am

Dragă Doina, iasomia de la tine (am uitat cum îi zice Very Happy ) a înflorit ... exact aşa cum spuneai : o floare în vârf de "băţ" Laughing
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
şi, diplademia e, într-adevăr, roşie:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
doina

doina


Numarul mesajelor : 648
Localizare : Oltenita
Joburi/Distractii : gradinaritul pe balcon
Stare de spirit : relaxata
Data de inscriere : 27/06/2011

Gradinile Doinei Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile Doinei   Gradinile Doinei Icon_minitimeVin Iul 15, 2011 4:16 pm

Iasomia este Sambac si eu obisnuiesc sa tai la 2-3 noduri ramura dupa ce a inflorit ca sa stimulez ramificarea.
La tine fiind afara a facut ramurica scurta dar in balconul meu ajunsese anul trecut o ramura sa aiba aproape 2 metri Rolling Eyes
Poate va face flori si a mea daca am dus-o afara.
Dipladenia ta este frumoasa foc si cine stie poate o duc si pe a mea afara scratch as prefera sa o am in balcon dar clar ii merge mai bine afara.
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Gradinile Doinei Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile Doinei   Gradinile Doinei Icon_minitimeSam Iul 16, 2011 10:08 am

Doina cand tai sambacul ? Am si eu una care e destul de mare si nu prea am taiat din ea. Acum are ceva flori. Am pus-o anul trecut intr-un vas mare (40cm diametru) si de atunci parca merge mai bine.
Sus In jos
doina

doina


Numarul mesajelor : 648
Localizare : Oltenita
Joburi/Distractii : gradinaritul pe balcon
Stare de spirit : relaxata
Data de inscriere : 27/06/2011

Gradinile Doinei Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile Doinei   Gradinile Doinei Icon_minitimeDum Iul 17, 2011 6:54 am

Ramurile care au inflorit le tai imediat dupa ce a trecut floarea si anul trecut am avut surpriza ca dupa ce am taiat o ramura luuunga , crescuta iarna a dat o ramificatie care a inflorit si ea pana toamna.
M-am gandit si eu ca i-ar prinde mai bine un ghiveci mai mare poate o sa-l transplantez zilele acestea scratch
Sus In jos
doina

doina


Numarul mesajelor : 648
Localizare : Oltenita
Joburi/Distractii : gradinaritul pe balcon
Stare de spirit : relaxata
Data de inscriere : 27/06/2011

Gradinile Doinei Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile Doinei   Gradinile Doinei Icon_minitimeMier Iul 20, 2011 10:39 am

Poze cu campanula alba si inca una cumparata de catava saptamani
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Rosiile ❤ [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradinile Doinei Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile Doinei   Gradinile Doinei Icon_minitimeMier Iul 20, 2011 11:14 am

Campanuleleee, ca campanulele Wink ... dar rosiile Shocked
Am cules si eu ieri prima rosie din gradina... una mare, din rasadul primit de la Tink.

A, campanula alba de la tine a facut boboci. Iti pun o poza cu ea inflorita. Merci!
Sus In jos
doina

doina


Numarul mesajelor : 648
Localizare : Oltenita
Joburi/Distractii : gradinaritul pe balcon
Stare de spirit : relaxata
Data de inscriere : 27/06/2011

Gradinile Doinei Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile Doinei   Gradinile Doinei Icon_minitimeVin Iul 22, 2011 6:55 pm

Pene , ma bucur ca incepe sa infloreasca si la tine campanula alba.
Poze noi din 'gradina' de la serviciu bounce
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] Stevia dulce incepe sa isi revina dupa o invazie de acarieni , cred ca i-am adus pe balcon cu dipladenia roz Gradinile Doinei 15195598
Murraya plina de boboci Gradinile Doinei 421221538 [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Iasminul cu boboci si flori [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Un leandru venit butas din Grecia cum 2 ani
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Osteospermum pus direct in pamant , cam langa bordura dar mi-au promis cei care intra cu masinile in curte ca vor avea grija sa nu-l calce [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Gradinile Doinei Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile Doinei   Gradinile Doinei Icon_minitimeVin Iul 22, 2011 11:53 pm

Doina, cum se consuma Stevia ? Ai folosit vreodata ? Am una pe care o tin intr-un ghiveci ca sa nu o ratacesc prin curte. Am halit o frunza, dar pe langa "dulce" mai avea un iz usor, asa de ceva mai iute.
Sus In jos
doina

doina


Numarul mesajelor : 648
Localizare : Oltenita
Joburi/Distractii : gradinaritul pe balcon
Stare de spirit : relaxata
Data de inscriere : 27/06/2011

Gradinile Doinei Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile Doinei   Gradinile Doinei Icon_minitimeSam Iul 23, 2011 7:35 am

Este Stevia Rebaudiana si e singurul fir obtinut din 2 plicuri cu cate 25-30 seminte.
Am gustat si eu din frunzele ei dar am simtit doar dulcele.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradinile Doinei Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile Doinei   Gradinile Doinei Icon_minitimeSam Iul 23, 2011 3:21 pm

Doina, Murraya iti infloreste prima data, sau ... Shocked De cat timp o ai si dupa cat timp infloreste???
A mea, luata de la Hornbach acum 2 ani, nici gand de vreun boboc ... doar creste ... si creste .... 😢
Sus In jos
doina

doina


Numarul mesajelor : 648
Localizare : Oltenita
Joburi/Distractii : gradinaritul pe balcon
Stare de spirit : relaxata
Data de inscriere : 27/06/2011

Gradinile Doinei Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile Doinei   Gradinile Doinei Icon_minitimeSam Iul 23, 2011 7:59 pm

Murraya am primit-o anul trecut de la Marmo , era o pispirica si a facut cateva flori iar de atunci nimic Gradinile Doinei 15195598 . Anul acesta i-am schimbat ghiveciul , pentru ca era in pahar de 180 ml si daca am vazut ca in balcon nu are de gand sa faca flori am dus-o afara , la serviciu. Cred ca era destul de devreme , parca prin martie-aprilie , dupa o intalnire la GetaV .
Murraya ei era afara si plina de boboci asa ca m-am gandit ca si murraya mea va reactiona pozitiv la scosul afara pirat Se pare ca ii place in aer liber. afro
Inaintea asteia am avut alta care a tot crescut si n-a vrut sa faca flori asa ca am 'maritat-o' dupa un an de stat in gradinile mele, i-am gasit alt stapan.
Sus In jos
duduta190578

duduta190578


Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

Gradinile Doinei Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile Doinei   Gradinile Doinei Icon_minitimeMier Iul 27, 2011 6:34 pm

Doina felicitari pentru gradina din balcon!
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradinile Doinei Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile Doinei   Gradinile Doinei Icon_minitimeMier Iul 27, 2011 7:01 pm

Super gradini
Sus In jos
doinabacau




Numarul mesajelor : 947
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : lectura,odihna activa
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 20/03/2011

Gradinile Doinei Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile Doinei   Gradinile Doinei Icon_minitimeJoi Iul 28, 2011 11:07 am


Orice gradina care a fost rasfatata,intoarce fata ,etalandu-si splendoarea!



Penelopa,daca imi permiti,te sfatuiesc sa inlocuiesti murraya,cat mai curand,eu asa am facut!

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
Continut sponsorizat





Gradinile Doinei Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile Doinei   Gradinile Doinei Icon_minitime

Sus In jos
 
Gradinile Doinei
Sus 
Pagina 1 din 5Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Gradinile Andrutei
» Gradinile lumii

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: