Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Rhus typhina - falsul oţetar

In jos 
AutorMesaj
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Rhus typhina - falsul oţetar Empty
MesajSubiect: Rhus typhina - falsul oţetar   Rhus typhina - falsul oţetar Icon_minitimeMier Iul 06, 2011 1:22 pm

Acest arbust (căci la "oţetarul" arbust mă refer) reprezintă o obsesie de-a mea pirat

La început ştiam de arborele oţetar care e întâlnit peste tot şi pe care nu-l pot suferi :x
Am descoperit mai târziu la serviciu, într-un aranjament peisagistic, un arbust cu aspect contorsionat, cu frunze filigranate cu moţuri roşii pe post de flori.
Am cerut informaţii despre el şi mi s-a spus că e un oţetar mai mic, cultivat în parcuri şi grădini.
Deşi nu mi-a plăcut ideea că este un "oţetar", am simţit nevoia acută de a-l avea şi eu în grădina mea.
Am "extras", la un moment dat, nişte pui micuţi de sub coroana unui astfel de arbust, dar în graba de a nu fi văzută, am cam rupt bieţii puiuţi cu puţină rădăcină, drept pentru care nu mi s-au prins.
În urmă cu 4 ani, am fost la o cunoştinţă şi am luat , în linişte şi destindere Twisted Evil , vreo 5 puiuţi de diferite dimensiuni, pe care i-am plantat acasă pe unde mi s-a năzărit. N-a rezistat decât unul plantat în curtea din spate, lângă ţarcul câinilor. Când s-a făcut mai mare, l-am mutat în alt loc, tot în grădina din spate.
Ce credeţi că s-a întâmplat în primăvara următoare în locul din care am scos arbustul spre a-l muta?!! ... era plin de pui! affraid Pănâ în toamnă puii au crescut precum făt-frumos:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Evident că, am mai mutat unu exemplar lângă planta-mamă, iar restul i-am dat.
Anul acesta, iar am pepinieră Razz ... iar planta-mamă a înflorit:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Rhus typhina - falsul oţetar Empty
MesajSubiect: Re: Rhus typhina - falsul oţetar   Rhus typhina - falsul oţetar Icon_minitimeMier Iul 06, 2011 1:56 pm

Şi acum, câteva informaţii, de prin lume adunate şi tot la lume date ( Very Happy ) despre falsul oţetar:

Cică, este un arbust cu frunze căzătoare, verzi vara şi portocalii-roşiatice toamna, Frunzele sunt lung, în lobi impari, artistic dantelate ... la specia pe care o am eu (Lancinata).
Am adus şi un arbust cu frunze asemănătoare arborelui oţetar (să văd ce ştie să facă în afară de mizerie Twisted Evil ) care nu a înflorit încă.
Cu florile acestui arbust sunt controverse, pe motiv că ar fi dioice. N-am înţeles dacă are flori-femelă şi flori-mascul ori sunt hermafrodite?! confused
Cert e că primul arbust adus şi mutat în grădina mea a înflorit aşa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ceilalţi 2 fiind mai mici, probabil la anul sau ... cine mai ştie?!!
Aşa are frunzele cel "filigranat"
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
şi aşa le are cel despre care cred eu că seamănă cu adevăratul oţetar:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Acest arbust preferă soluri calcaroase, calde şi pietroase dar umede şi drenate, plăcându-i lumina dar şi semiumbra.
Are o creştere rapidă în primii ani, ajungând până la 4-5 m înâlţime şi face mulţi pui la bază, care trebuie înlăturaţi fiindcă invadează grădina.
Eu nu mă tem de el! Opresc cât îmi trebuie şi restul jumulesc.
Nu ştiu, acum, dacă şi frunzele falsului oţetar sunt acidulate ca şi cele ale adevăratului oţetar care se folosesc la fabricarea oţetului ... de aici venind şi denumirea populară "oţetar",
Frunzele oţetarului conţin substanţe tanante, având efect astringent şi hemostatic.
Sus In jos
 
Rhus typhina - falsul oţetar
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: In gradina :: Din toate cele ... verzi :: Arbusti, tufe-
Mergi direct la: