Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !

Portal*AcasaGalerieCautareInregistrareConectare

Distribuiți | 

Rhus typhina - falsul oțetar

In jos 
AutorMesaj
penelopa

Numarul mesajelor : 4030
Varsta : 80
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

MesajSubiect: Rhus typhina - falsul oțetar   Mier Iul 06, 2011 1:22 pm

Acest arbust (căci la "oțetarul" arbust mă refer) reprezintă o obsesie de-a mea pirat

La început știam de arborele oțetar care e întâlnit peste tot și pe care nu-l pot suferi :x
Am descoperit mai târziu la serviciu, într-un aranjament peisagistic, un arbust cu aspect contorsionat, cu frunze filigranate cu moțuri roșii pe post de flori.
Am cerut informații despre el și mi s-a spus că e un oțetar mai mic, cultivat în parcuri și grădini.
Deși nu mi-a plăcut ideea că este un "oțetar", am simțit nevoia acută de a-l avea și eu în grădina mea.
Am "extras", la un moment dat, niște pui micuți de sub coroana unui astfel de arbust, dar în graba de a nu fi văzută, am cam rupt bieții puiuți cu puțină rădăcină, drept pentru care nu mi s-au prins.
În urmă cu 4 ani, am fost la o cunoștință și am luat , în liniște și destindere Twisted Evil , vreo 5 puiuți de diferite dimensiuni, pe care i-am plantat acasă pe unde mi s-a năzărit. N-a rezistat decât unul plantat în curtea din spate, lângă țarcul câinilor. Când s-a făcut mai mare, l-am mutat în alt loc, tot în grădina din spate.
Ce credeți că s-a întâmplat în primăvara următoare în locul din care am scos arbustul spre a-l muta?!! ... era plin de pui! affraid Pănâ în toamnă puii au crescut precum făt-frumos:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Evident că, am mai mutat unu exemplar lângă planta-mamă, iar restul i-am dat.
Anul acesta, iar am pepinieră Razz ... iar planta-mamă a înflorit:
Sus In jos
penelopa

Numarul mesajelor : 4030
Varsta : 80
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

MesajSubiect: Re: Rhus typhina - falsul oțetar   Mier Iul 06, 2011 1:56 pm

Și acum, câteva informații, de prin lume adunate și tot la lume date ( Very Happy ) despre falsul oțetar:

Cică, este un arbust cu frunze căzătoare, verzi vara și portocalii-roșiatice toamna, Frunzele sunt lung, în lobi impari, artistic dantelate ... la specia pe care o am eu (Lancinata).
Am adus și un arbust cu frunze asemănătoare arborelui oțetar (să văd ce știe să facă în afară de mizerie Twisted Evil ) care nu a înflorit încă.
Cu florile acestui arbust sunt controverse, pe motiv că ar fi dioice. N-am înțeles dacă are flori-femelă și flori-mascul ori sunt hermafrodite?! confused
Cert e că primul arbust adus și mutat în grădina mea a înflorit așa
ceilalți 2 fiind mai mici, probabil la anul sau ... cine mai știe?!!
Așa are frunzele cel "filigranat"
și așa le are cel despre care cred eu că seamănă cu adevăratul oțetar:

Acest arbust preferă soluri calcaroase, calde și pietroase dar umede și drenate, plăcându-i lumina dar și semiumbra.
Are o creștere rapidă în primii ani, ajungând până la 4-5 m înâlțime și face mulți pui la bază, care trebuie înlăturați fiindcă invadează grădina.
Eu nu mă tem de el! Opresc cât îmi trebuie și restul jumulesc.
Nu știu, acum, dacă și frunzele falsului oțetar sunt acidulate ca și cele ale adevăratului oțetar care se folosesc la fabricarea oțetului ... de aici venind și denumirea populară "oțetar",
Frunzele oțetarului conțin substanțe tanante, având efect astringent și hemostatic.
Sus In jos

Rhus typhina - falsul oțetar
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Rhus typhina - falsul oțetar

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: In gradina :: Din toate cele ... verzi :: Arbusti, tufe-
Mergi direct la: