Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !

Portal*AcasaGalerieCautareInregistrareConectare

Distribuiți | 

Cea mai variata gama de perene, produse in RO

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
AutorMesaj
levviking

Numarul mesajelor : 69
Varsta : 40
Localizare : Sacele
Joburi/Distractii : gradinaria Plant-Shop Garden Sacele
Stare de spirit : optimist
Data de inscriere : 19/08/2010

MesajSubiect: Re: Cea mai variata gama de perene, produse in RO   Lun Iul 11, 2011 7:09 pm

Sus In jos
levviking

MesajSubiect: Re: Cea mai variata gama de perene, produse in RO   Lun Iul 11, 2011 7:44 pm

Rog pe toată lumea care intră pe site să deruleze pagina până jos, la fiecare plantă există o descriere detaliată.
Mai există o funcție de căutare pe site, dacă știți denumirea la o plantă doar o introduceți(de exemplu: fuchsia, vi se afișează toate soiurile expuse pe site) în deapta sus.
Mai există opțiunea de a comenta o plantă, unde puteți specifica dacă ați cumpărat planta respectivă, v-a plăcut sau nu calitatea plantei, etc...
Toate aceste funcții sunt utile și sunt făcute să ușureze viața tuturor celor ce caută informații despre plante.
Sus In jos
penelopa

Numarul mesajelor : 4030
Varsta : 79
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

MesajSubiect: Re: Cea mai variata gama de perene, produse in RO   Mar Iul 12, 2011 8:59 am

Moamăăă, ce bine arată macii ăia orientali!!! Shocked

Eu, întotdeauna, citesc pagina până la capăt Wink , iar după ce cumpăr planta, mai citesc odată, că am început să uit Laughing
Sus In jos
levviking

MesajSubiect: Re: Cea mai variata gama de perene, produse in RO   Joi Iul 14, 2011 9:10 am

Se pot comanda fuchsii, plantele sunt la ghivece, au rădăcini și le ambalăm bine, până acum doar o singură persoană s-a plâns că i s-a rupt vârful la o crenguță de fuchsie. Noi le pulverizăm frunzele ca să reziste la căldura din timpul transportului.
Fuchsiile necesită umiditate ridicată al aerului, necesită pulverizarea frunzelor de 2-3 ori pe zi, în zilele caniculoase. Mulți nu înțeleg diferența dintre umiditatea aerului și umiditatea din sol. La aceste plante nu le place umiditatea ridicată din sol, se îneacă, mai ales dacă este ajutat și de un sol inadecvat.
Udate dimineața și seara în zilele cu temperaturi de peste 30 grade Celsius, este suficient. Dacă totuși se pălesc de la căldură, nu le mai udați, trebuie pulverizați sau să le faceți câte un duș, bineînțeles ținute la umbră.
De asemenea nu le place căldura reflectată de pereți, pavaje, suprafețe de construcție, în special dacă bate soarele în ele.
Am o clientă pe care am vizitat-o anul trecut, se tot plângea că nu-i supraviețuiesc fuchsiile peste vară. I-am dat indicații-le de mai sus, dar tot degeaba, una dintre fuchsii i-a decedat deja. Am întrebat unde ține fuchsiile, "pe terasă la umbra unei umbrele mari, are umbră destulă, le ud de 3-4 ori pe zi, etc..."
Problema: soarele se reflecta de sub umbrelă din pavaj direct în cerceluș, chiar în perioada cea mai nepotrivită a zilei.
Sus In jos
levviking

MesajSubiect: Re: Cea mai variata gama de perene, produse in RO   Joi Iul 14, 2011 9:32 am

Atenție la oferta 2+1cadou, expiră azi, 14 iulie.
Sus In jos
penelopa

MesajSubiect: Re: Cea mai variata gama de perene, produse in RO   Joi Iul 14, 2011 12:08 pm

Bine punctat, Levi, la fuchsii. Wink
Ce nu știam până acum e faptul că nu le place umezeala stătută din sol. Eu credeam că au frunzele pleoștite din cauza insufienței apei în sol, deși la verificare pământul mi se părea umed.
Abia acum realizez de ce mureau unele dintre ele .... le înnecam pirat

ps. Eu nu vânez oferte! Ce-mi place, cumpăr... cât îmi permit "buzunarele" What a Face
Sus In jos
Carina

Numarul mesajelor : 397
Varsta : 41
Localizare : Brasov
Joburi/Distractii : dependenta de gradinarit
Stare de spirit : astept primavara
Data de inscriere : 24/06/2011

MesajSubiect: Re: Cea mai variata gama de perene, produse in RO   Joi Iul 14, 2011 1:58 pm

Stiu ca era vorba la un moment dat ca o sa aveti mecanopsis, dar nu reusesc sa-l gasesc pe site. S-a terminat stocul pe anul asta sau e prea mic ca sa fie livrat?
Sus In jos
levviking

MesajSubiect: Re: Cea mai variata gama de perene, produse in RO   Joi Iul 14, 2011 2:25 pm

penelopa a scris:
Bine punctat, Levi, la fuchsii. Wink
Ce nu știam până acum e faptul că nu le place umezeala stătută din sol. Eu credeam că au frunzele pleoștite din cauza insufienței apei în sol, deși la verificare pământul mi se părea umed.
Abia acum realizez de ce mureau unele dintre ele .... le înnecam pirat

ps. Eu nu vânez oferte! Ce-mi place, cumpăr... cât îmi permit "buzunarele" What a Face

Ar fi bine pe viitor să mai întrebați un prieten, poate știe, sau poate vă îndrumă greșit, nu se știe niciodată....
Vânatul ofertelor este o modă, sau mai bine zis o necesitate la noi în țară. Toată lumea aleargă la supermarketuri după oferte senzaționale, iar când ajung la supermarket, cumpără totdeauna altceva decât ce este pe ofertă.
Sus In jos
levviking

MesajSubiect: Re: Cea mai variata gama de perene, produse in RO   Joi Iul 14, 2011 2:29 pm

Carina a scris:
Stiu ca era vorba la un moment dat ca o sa aveti mecanopsis, dar nu reusesc sa-l gasesc pe site. S-a terminat stocul pe anul asta sau e prea mic ca sa fie livrat?

Din păcate este o plantă foarte greu de crescut, mai ales dacă se crește din semințe.
În mod normal se însămânțează în exterior direct în ghivece în ianuarie-februarie.
Eu am încercat o metodă mai deosebită, dar din păcate mi-au răsărit doar aprox 5%, și pe aceia am reușit să-i omor, din păcate, au rămas afară în soare vreo 2 ore și s-au prăjit.
Este o plantă foarte pretențioasă.
Sus In jos
penelopa

MesajSubiect: Re: Cea mai variata gama de perene, produse in RO   Vin Iul 15, 2011 8:45 am

Levi, nu pot veni sâmbătă la târg (are loc mitingul aerian "Otopeni Air Show" și fac parte din echipa de organizatori), așa că, dacă vii și duminică la târg, spune! Wink
Sus In jos
levviking

MesajSubiect: Re: Cea mai variata gama de perene, produse in RO   Vin Iul 15, 2011 2:09 pm

În această săptămână vom fi prezenți doar sâmbătă la târgul din București.
Dacă chiar doriți, vă putem lăsa undeva pe DN1, la intersecția cu Periș, sau să o lăsăm pe săptămâna viitoare.
Distracție plăcută la "Otopeni Air Show"
Sus In jos
Myosotis
Admin

Numarul mesajelor : 4820
Varsta : 58
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

MesajSubiect: Re: Cea mai variata gama de perene, produse in RO   Sam Iul 16, 2011 10:41 am

levviking a scris:

Din păcate este o plantă foarte greu de crescut, mai ales dacă se crește din semințe.
În mod normal se însămânțează în exterior direct în ghivece în ianuarie-februarie.
Eu am încercat o metodă mai deosebită, dar din păcate mi-au răsărit doar aprox 5%, și pe aceia am reușit să-i omor, din păcate, au rămas afară în soare vreo 2 ore și s-au prăjit.

Am avut seminte de la Suttons , cred ca acum doi ani, pe care le-am pus in februarie. Nu mai stiu exact care a fost rata de germinare, in orice caz, mica. Am pierdut plantutele inainte de a ajunge cu ele in gradina. Cred ca in zona de munte/deal ar putea supravietui, dar la mine , la campie in nici un caz.
Sus In jos
levviking

MesajSubiect: Re: Cea mai variata gama de perene, produse in RO   Lun Iul 18, 2011 12:52 pm

Un nou condiment și plantă medicinală în ofertă: rozmarinul curgător.
Rosmarinus officinalis "Blue Rain" :
http://www.plant-shop.ro/condimente/293-rozmarin.html
Sus In jos
levviking

MesajSubiect: Re: Cea mai variata gama de perene, produse in RO   Lun Iul 18, 2011 1:06 pm

Myosotis a scris:
levviking a scris:

Am avut seminte de la Suttons , cred ca acum doi ani, pe care le-am pus in februarie. Nu mai stiu exact care a fost rata de germinare, in orice caz, mica. Am pierdut plantutele inainte de a ajunge cu ele in gradina. Cred ca in zona de munte/deal ar putea supravietui, dar la mine , la campie in nici un caz.

Da, din păcate este o plantă pt o climă mai răcoroasă și mai umedă.
La câmpie rezistă cu greu în special la canicula și aerul uscat de oraș.
Sus In jos
levviking

MesajSubiect: Re: Cea mai variata gama de perene, produse in RO   Lun Iul 18, 2011 2:07 pm

Plantă medicinală, condiment și decorativă prin flori: Calamintha nepeta sau menta de munte.
http://www.plant-shop.ro/toate-plantele-a-z/294-calamintha-nepeta-ssp-nepeta.html
Sus In jos
penelopa

MesajSubiect: Re: Cea mai variata gama de perene, produse in RO   Mar Iul 19, 2011 9:52 am

Da, vreau și menta asta!
Poate, în sâmbăta care vine, intru în posesia plantelor ... la târg.
Merci!
Sus In jos
Tinkerbell

Numarul mesajelor : 2311
Varsta : 45
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

MesajSubiect: Re: Cea mai variata gama de perene, produse in RO   Mar Iul 19, 2011 5:33 pm

Pe mine m-ar interesa hibi acetosella si moscheutos dar vad ca rezista doar pana pe la -10 grade
Cum ii treceti iarna,in sera?
Sus In jos
Tinkerbell

MesajSubiect: Re: Cea mai variata gama de perene, produse in RO   Mar Iul 19, 2011 5:34 pm

Am 2 butasi de roz pusi la prins si ma gandesc ca ma paste o casa si mai incarcata de plante
Sus In jos
levviking

MesajSubiect: Re: Cea mai variata gama de perene, produse in RO   Mar Iul 19, 2011 6:42 pm

penelopa a scris:
Da, vreau și menta asta!
Poate, în sâmbăta care vine, intru în posesia plantelor ... la târg.
Merci!

Bine, vă aștept.
Sus In jos
levviking

MesajSubiect: Re: Cea mai variata gama de perene, produse in RO   Mar Iul 19, 2011 6:49 pm

Tinkerbell a scris:
Pe mine m-ar interesa hibi acetosella si moscheutos dar vad ca rezista doar pana pe la -10 grade
Cum ii treceti iarna,in sera?

Hibiscus acetosella, nu rezistă la noi în țară peste iarnă afară.
Nu rezistă afară peste iarnă, trebuie iernată într-un loc protejat.
Utilizată în țările de origine din Africa, mai ales în Congo și Camerun, frunzele plantei sunt consumate precum legumele, fiind preparate asemănător spanacului. Aborigenii o folosesc și ca plantă medicinală.
În Europa a pătruns relativ recent în grădini, planta fiind considerată, datorită frunzelor ei roșii și ținutei, o plantă foarte decorativă, care rivalizează prin spectacolul de culoare cu arțarul japonez.

Hibiscus moscheutos rezistă protejată afară, până la -24 grade Celsius. Această rezistență este relativă, și diferă foarte mult chiar și în aceeași grădină.
În locurile cu multă umiditate în timpul iernii rezistă mai greu.
Și această plantă este relativ nou introdusă la noi în țară.
Îi place soarele și căldura, face niște flori splendide și comestibile.
O recomandare: salată de fructe, iar în loc de farfurie folosiți o floare de hibiscus moscheutos.
Spor la butășit, soiul pe care îl produc eu se înmulțește din semințe, este un soi hibrid.
Să ne țineți la curent cu reușita dumneavoastră.
Sus In jos
Tinkerbell

MesajSubiect: Re: Cea mai variata gama de perene, produse in RO   Mar Iul 19, 2011 9:39 pm

Gradina mea e in zona Snagovului,pamantul e nisipos,am orientarea gradinii Nord-Sud
La sud am padurea,chiar in spatele curtii
Cred ca as putea sa le gasesc niste locuri insorite si sa-i infofolesc iarna
Delfinium mai sunt disponibili si ce culori?
Sus In jos
Tinkerbell

MesajSubiect: Re: Cea mai variata gama de perene, produse in RO   Mar Iul 19, 2011 9:43 pm

Asta in conditiile in care plantele achizitionate acu 2 saptamani stau inca in ladite,la umbra si le ud aproape zilnic
A fost canicula si mi-a fost frica ca o mutare pe asa caldura sa nu le dauneze
Altfel sunt toate bine si infloresc cu spor
Sunt foarte multumita si de cele de gradina si de cele de interior
Fuchia alba(nu-i stiu denumirea)b arata foarte bine
Fara sa stiu am tot pulverizat-o
Fuchiile mele stau spre nord,la racoare
Sus In jos
levviking

MesajSubiect: Re: Cea mai variata gama de perene, produse in RO   Mier Iul 20, 2011 8:47 am

Tinkerbell a scris:
Gradina mea e in zona Snagovului,pamantul e nisipos,am orientarea gradinii Nord-Sud
La sud am padurea,chiar in spatele curtii
Cred ca as putea sa le gasesc niste locuri insorite si sa-i infofolesc iarna
Delfinium mai sunt disponibili si ce culori?

În zona Snagovului, ar trebui să reziste hibiscus moscheutos peste iarnă cu bine.
Necesită foarte mult soare, cât puteți să-i dați maximum.
Delphinium mai am doar câteva bucăți anul acesta. Sunt la tăvițe pack, nu le mai transplantez la ghivece mari, anul acesta nu le-am văzut culoarea la delphinium, le-am vândut pe toate în boboci sau chiar mai mici.
Sus In jos
levviking

MesajSubiect: Re: Cea mai variata gama de perene, produse in RO   Mier Iul 20, 2011 8:51 am

Tinkerbell a scris:
Asta in conditiile in care plantele achizitionate acu 2 saptamani stau inca in ladite,la umbra si le ud aproape zilnic
A fost canicula si mi-a fost frica ca o mutare pe asa caldura sa nu le dauneze
Altfel sunt toate bine si infloresc cu spor
Sunt foarte multumita si de cele de gradina si de cele de interior
Fuchia alba(nu-i stiu denumirea)b arata foarte bine
Fara sa stiu am tot pulverizat-o
Fuchiile mele stau spre nord,la racoare

Este chiar bine că nu le-ați plantat în canicula care a fost. Urmează însă câteva zile ploioase, așa că le puteți planta, mai ales dacă aveți posibilitatea să le udați, în caz că nu plouă.
Fuchsia albă am două soiuri: Annabelle are flori medii spre mari duble, și Harry Gray, are florile mărunte dar enorm de multe tot duble. Le place mai la răcoare, temperatura ideală 10-30 grade Celsius.
La peste 25 grade Celsius, și pe vreme uscată caniculară, se bucură dacă le pulverizați chiar și din oră-n oră.
Atenție la supraudare, udați moderat, maxim 1 dată pe zi.
Sus In jos
bubu

Numarul mesajelor : 2033
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

MesajSubiect: Re: Cea mai variata gama de perene, produse in RO   Mier Iul 20, 2011 1:35 pm

Hai sa va arat una din delfinele luate de la Levi. A fost la tavita, nu la ghiveci.
http://home-and-garden.webshots.com/photo/2830118900083929397yEHAAM

A mai inflorit una dar au rupt-o pisicile. dar am apucat sa vad ca floarea e o combinatie
de mov cu albastru inchis, absolut mortala.
Nu stiu daca se intelege ceva din poza
http://home-and-garden.webshots.com/photo/2644388040083929397OlIHGT

Mai e una care va inflori zilele astea.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Cea mai variata gama de perene, produse in RO   

Sus In jos

Cea mai variata gama de perene, produse in RO
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 4 din 7Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
 Subiecte similare
-