Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !

Portal*AcasaGalerieCautareInregistrareConectare

Distribuiți | 

Cea mai variata gama de perene, produse in RO

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
AutorMesaj
levviking

Numarul mesajelor : 69
Varsta : 41
Localizare : Sacele
Joburi/Distractii : gradinaria Plant-Shop Garden Sacele
Stare de spirit : optimist
Data de inscriere : 19/08/2010

MesajSubiect: Cea mai variata gama de perene, produse in RO   Mar Iun 28, 2011 11:30 am

Producător de plante perene, cea mai variată gamă de plante din producția proprie.
Se livrează în toată țara, prin Poșta Română, Fan Courier și Otto Curier.
http://www.plant-shop.ro/
Sus In jos
penelopa

Numarul mesajelor : 4030
Varsta : 80
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

MesajSubiect: Re: Cea mai variata gama de perene, produse in RO   Mar Iun 28, 2011 2:01 pm

Eu, una, îți mulțumesc că ai poposit și pe forumul nostru, fiindcă îmi este greu să țopăi pe Internet din site în site Wink
Am studiat, în mare, oferta de plante și pot să spun că sunt mai mult decât încântată!
Voi deveni, cu siguranță, o clientă fidelă. farao

Pentru început, aș vrea să știu cum stai cu planta căreia eu îi zic Crin de stepă, iar tu "Kniphofia uvaria (nu știu dacă am reținut bine denumirea că eu nu prea am ținere de minte la astfel de denumiri ), fiindcă am și eu o plantă din asta de acum 2 toamne (de la Bakker) și anul trecut a făcut o inflorescență, iar anul acesta tot una ... 😢
Aș vrea să știu dacă pot să mai iau de la tine ca să-mi fac și eu o tufă mai de Doamne-ajută!
Sus In jos
levviking

MesajSubiect: Re: Cea mai variata gama de perene, produse in RO   Mar Iun 28, 2011 3:20 pm

penelopa a scris:
Eu, una, îți mulțumesc că ai poposit și pe forumul nostru, fiindcă îmi este greu să țopăi pe Internet din site în site Wink
Am studiat, în mare, oferta de plante și pot să spun că sunt mai mult decât încântată!
Voi deveni, cu siguranță, o clientă fidelă. farao

Pentru început, aș vrea să știu cum stai cu planta căreia eu îi zic Crin de stepă, iar tu "Kniphofia uvaria (nu știu dacă am reținut bine denumirea că eu nu prea am ținere de minte la astfel de denumiri ), fiindcă am și eu o plantă din asta de acum 2 toamne (de la Bakker) și anul trecut a făcut o inflorescență, iar anul acesta tot una ... 😢
Aș vrea să știu dacă pot să mai iau de la tine ca să-mi fac și eu o tufă mai de Doamne-ajută!

Mi se pare ciudat că crinul de făclie a făcut numai o singură floare.
Eu le am la ghivece de 3L și au mai multe flori, 2-3-4/plantă.
Am nevoie de mai multe detalii, cât de mare a fost la cumpărare? sub ce formă(rădăcină nudă, la ghiveci) ?
Expunerea (unde este plantată, la soare(ore/zi), umbră, semiumbră)?
Solul în care este plantată? Ceva îngrășăminte?
și alte detalii.
În legătură cu oferta de pe site, ea este încă incompletă, mai am și acuma cel puțin 50 de plante perene, pe care nu le am expuse pe site. Iar oferta se îmbogățește încă. Mai am comandate răsaduri și butași cel puțin 50 de soiuri.
Oricum toate plantele sunt crescute de mine personal, le ofer plantelor tot ceea ce au nevoie, inclusiv îngrășământ cu dizolvare lentă, care oferă plantei de mâncare și după cumpărare, pt tot sezonul.
Sus In jos
penelopa

MesajSubiect: Re: Cea mai variata gama de perene, produse in RO   Mar Iun 28, 2011 3:41 pm

Păi, tocmai asta m-a încântat la tine .... că ai adaptat, deja, plantele la condițiile noastre din RO și au mai multe șanse de supraviețuire.
Crinul meu l-am primit prin colet poștal de la Bakker, sub forma unor rădăcini îmbârligarte, cu ușoare urme de ... muguri. Era în toamna lui 2009. Am plantat rădăcinile direct în pământul din grădină, astfel încât în primăvară mi-a răsărit o singură tufă de frunze lungi (ca de narcise, dar mai tari), din mijlocul căreia a ieșit o tijă înaltă care a făcut o "făclie".
(Am căutat până acum o poză de anul trecut, dar după cum se întâmplă, întotdeauna, niciodată nu găsești ceva când cauți ... pirat ).
Cert e că și anul acesta a făcut o singură tijă florală, deși tufa s-a mai îndesit. E, probabil, să mai facă vreo tijă florală?
A, are soare, pământ fertil atât cât poate fi pe meleagurile Perișului, dar îngrământ nu prea Wink
Sus In jos
Carina

Numarul mesajelor : 399
Varsta : 42
Localizare : Brasov
Joburi/Distractii : dependenta de gradinarit
Stare de spirit : astept primavara
Data de inscriere : 24/06/2011

MesajSubiect: Re: Cea mai variata gama de perene, produse in RO   Mar Iun 28, 2011 5:14 pm

Fara nici o legatura cu crinul Penelopei, vreau doar sa zic ca eu am comandat in primavara asta de la d-l. Levi, căruia i-am facut si o vizita profesionala profitand de faptul ca suntem oarecum vecini, si am ramas placut impresionata de pepinera sa. Toate plantele pe care le-am cumparat s-au prins si marea majoritate au si inflorit.
Deci puteti cumpara cu incredere.
No Levi vezi ce reclama draguta ti-am facut?? Very Happy
Sus In jos
stefana

Numarul mesajelor : 1443
Varsta : 64
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

MesajSubiect: Re: Cea mai variata gama de perene, produse in RO   Mar Iun 28, 2011 5:19 pm

Cu atat mai mult trebuie sa remarce Levi gestul tau king , Carina, cu cat la profil, la Starea de spirit, ai scris "partea goala a paharului" Very Happy
Sus In jos
bubu

Numarul mesajelor : 2033
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

MesajSubiect: Re: Cea mai variata gama de perene, produse in RO   Mar Iun 28, 2011 6:50 pm

Si eu am cumparat de la Levi in aceasta primavara si sunt multumita de plantute.
Una din delfinele luate se pregateste de inflorire, dar si celelalte au boboci.
Sus In jos
penelopa

MesajSubiect: Re: Cea mai variata gama de perene, produse in RO   Mier Iun 29, 2011 9:10 am

Ingratelor!!! Nu puteați să-mi ziceți și mie, mai demult, de Levi?
Oricum, n-o să mai scape de mine până nu voi aduce în grădină toate plantele lui. pirat
Sus In jos
bubu

Numarul mesajelor : 2033
Stare de spirit : in general buna

MesajSubiect: Re: Cea mai variata gama de perene, produse in RO   Mier Iun 29, 2011 11:26 am

Hai ma ca n-am stiut ca te intereseaza Embarassed , iti ziceam.
Tu poti sa aduci toate plantele ca ai gradina mare Very Happy .
Sus In jos
levviking

MesajSubiect: Re: Cea mai variata gama de perene, produse in RO   Mier Iun 29, 2011 11:47 am

penelopa a scris:
Păi, tocmai asta m-a încântat la tine .... că ai adaptat, deja, plantele la condițiile noastre din RO și au mai multe șanse de supraviețuire.
Crinul meu l-am primit prin colet poștal de la Bakker, sub forma unor rădăcini îmbârligarte, cu ușoare urme de ... muguri. Era în toamna lui 2009. Am plantat rădăcinile direct în pământul din grădină, astfel încât în primăvară mi-a răsărit o singură tufă de frunze lungi (ca de narcise, dar mai tari), din mijlocul căreia a ieșit o tijă înaltă care a făcut o "făclie".
(Am căutat până acum o poză de anul trecut, dar după cum se întâmplă, întotdeauna, niciodată nu găsești ceva când cauți ... pirat ).
Cert e că și anul acesta a făcut o singură tijă florală, deși tufa s-a mai îndesit. E, probabil, să mai facă vreo tijă florală?
A, are soare, pământ fertil atât cât poate fi pe meleagurile Perișului, dar îngrământ nu prea Wink

Cu adaptarea plantelor, chiar este o problemă.
De multe ori arunc și eu câte un lot întreg de plante, pt că îmi vin bolnave sau cu alte minunății.
Ce pot să vă spun, este că, eu am grijă de plante din plăcere, îmi place să le cresc.
Nu sunt eu de meserie horticultor, dar când faci ceva din plăcere .....
La crinul de făclie, fac flori doar tijele proaspăt crescute anul trecut sau cele mai vechi, cele care cresc anul acesta vor înflorii doar anul viitor.
Dacă ați avut la crin mai multe tije de anul trecut, ele vor face flori chiar și dacă nu are planta de mâncare, dar nu va avea putere să le crească mari, vor rămâne mici, atât tijele cât și florile.
Încercați să-i administrați mai mult calciu. Este mai greu de procurat pt grădinarii hobby, dar încercați la fitofarmacii, supermarketuri, eventual pe net. Dacă nu găsiți, atunci mergeți la un depozit de materiale de construcții și cumpărați o pungă de ghips, pe care să-l presărați pe sol, chiar și în toată grădina, sau o dizolvați în apa cu care udați. Rețeta 1 găleată apă, 1 lingură de ghips, acest procent poate varia mult, ghipsul este o sursă naturală de calciu, care administrat în sol în doze acceptabile, nu dăunează plantelor.
Iar pt formarea, dezvoltarea și creșterea bobocilor, orice plantă are nevoie de calciu.
Sus In jos
levviking

MesajSubiect: Re: Cea mai variata gama de perene, produse in RO   Mier Iun 29, 2011 11:50 am

Carina a scris:
Fara nici o legatura cu crinul Penelopei, vreau doar sa zic ca eu am comandat in primavara asta de la d-l. Levi, căruia i-am facut si o vizita profesionala profitand de faptul ca suntem oarecum vecini, si am ramas placut impresionata de pepinera sa. Toate plantele pe care le-am cumparat s-au prins si marea majoritate au si inflorit.
Deci puteti cumpara cu incredere.
No Levi vezi ce reclama draguta ti-am facut?? Very Happy

Mulțumesc frumos pt reclamă.
Sper să fiți mulțumită în continuare de plantele cumpărate, deși erau mai mici când le-ați cumpărat, dar dacă sunt sănătoase și vorbiți frumos cu ele, vă răsplătesc cu multe floricele.
Vă mai aștept!!!
Sus In jos
levviking

MesajSubiect: Re: Cea mai variata gama de perene, produse in RO   Mier Iun 29, 2011 11:54 am

bubu a scris:
Si eu am cumparat de la Levi in aceasta primavara si sunt multumita de plantute.
Una din delfinele luate se pregateste de inflorire, dar si celelalte au boboci.

Mă bucură faptul că sunteți mulțumită.
La delphinium să tăiați tijele florale imediat după trecerea florilor, fac 3-4 rânduri de flori într-un an.
Sus In jos
levviking

MesajSubiect: Re: Cea mai variata gama de perene, produse in RO   Mier Iun 29, 2011 11:57 am

penelopa a scris:
Ingratelor!!! Nu puteați să-mi ziceți și mie, mai demult, de Levi?
Oricum, n-o să mai scape de mine până nu voi aduce în grădină toate plantele lui. pirat

Nu vă supărați, nu aveau de unde să știe dacă sunt un om serios, cu plante de calitate, iar să recomanzi cuiva pe cineva despre care nu știi nimic, ....
Cu umplerea grădinii nu este nici o problemă, am aproape 200k de plante.
Sus In jos
penelopa

MesajSubiect: Re: Cea mai variata gama de perene, produse in RO   Mier Iun 29, 2011 1:17 pm

Nu m-am supărat, Levi, da' așa glumim noi aici, la Club Wink
Sâmbăta asta, pe 2 iulie, ești la standul de la Agronomie?
Sus In jos
levviking

MesajSubiect: Re: Cea mai variata gama de perene, produse in RO   Mier Iun 29, 2011 3:17 pm

penelopa a scris:
Nu m-am supărat, Levi, da' așa glumim noi aici, la Club Wink
Sâmbăta asta, pe 2 iulie, ești la standul de la Agronomie?

Încă nu știu sigur. Voi posta un anunț aici pe forum.
Dar oricum ar fi bine să pregătiți o listă cu plantele dorite de dumneavoastră.
Nu aduc din fiecare plantă.
Sus In jos
penelopa

MesajSubiect: Re: Cea mai variata gama de perene, produse in RO   Mier Iun 29, 2011 3:54 pm

Ei, eu aș vrea multe, dar am să iau din ce aduci tu... dacă vii.
Am să fac și o listă după ce mai studiez oferta,
Sus In jos
stefana

MesajSubiect: Re: Cea mai variata gama de perene, produse in RO   Mier Iun 29, 2011 5:46 pm

Am vazut ca sunt noutati in oferta de pe site Very Happy
Eu sunt incantata de menta mea indiana - Satureja douglasii "Indian Mint". I-am schimbat ghiveciul si vad ca s-a adaptat deja, are mugurasi de flori.
Mi-as dori si o planta de Pepino, daca nu se face prea mare si poate fi cultivat in balcon.
Iar Armeria maritima are flori ce se pot usca precum imortelele?
Sus In jos
penelopa

MesajSubiect: Re: Cea mai variata gama de perene, produse in RO   Joi Iun 30, 2011 10:13 am

În primul rând, să-mi spui Ștef, cum ai reușit să scrii cu caractere așa mari
În al 2-lea rând, eu vreau să cumpăr ce are la vanzare la stand, apoi voi face o comandă mai mare în care voi copta și alți colegi.

ps. Ce-i ăla, Pepino?!!
Sus In jos
stefana

MesajSubiect: Re: Cea mai variata gama de perene, produse in RO   Joi Iun 30, 2011 10:18 am

penelopa a scris:
În primul rând, să-mi spui Ștef, cum ai reușit să scrii cu caractere așa mari
Initial o parte din text a aparut cu niste litere taare mititele. Apoi, am selectat textul mititel si am facut click pe litera aia A mare din lista de butoane de sus si am selectat acolo Arial. Fontul textului obisnuit este Times New Roman si mie nu imi place, asa ca o sa il schimb cand scriu (cand mi-aduc aminte Very Happy ) . Si Verdana imi place (cu el am scris acum).
Pepino este un soi de Solanum
Sus In jos
Vernil

Numarul mesajelor : 2383
Varsta : 91
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok

MesajSubiect: Re: Cea mai variata gama de perene, produse in RO   Joi Iun 30, 2011 2:09 pm

Ma intereseaza si pe mine 3 varietati de fucsia, respectiv El Camino, Southgate si Annabelle.
Ca o paranteza, anul acesta unica mea fucsie - New Millennium - mi-a daruit peste 50 de flori, care dureaza de aproape 3 saptamani. Este o minunatie de floare, nu credeam ca paote ajunge atat de frumoasa!

Sus In jos
penelopa

MesajSubiect: Re: Cea mai variata gama de perene, produse in RO   Joi Iun 30, 2011 4:00 pm

Levi, ți-am trimis un e-mail azi, cu plantele pe care aș dori să le achiziționez sâmbătă .... dacă vii.
Sus In jos
levviking

MesajSubiect: Re: Cea mai variata gama de perene, produse in RO   Joi Iun 30, 2011 6:05 pm

stef a scris:
Am vazut ca sunt noutati in oferta de pe site Very Happy
Eu sunt incantata de menta mea indiana - Satureja douglasii "Indian Mint". I-am schimbat ghiveciul si vad ca s-a adaptat deja, are mugurasi de flori.
Mi-as dori si o planta de Pepino, daca nu se face prea mare si poate fi cultivat in balcon.
Iar Armeria maritima are flori ce se pot usca precum imortelele?

Noutăți sunt și vor mai fi multe, mai am cel puțin 50 de soiuri de plante perene, pe care nu am avut timp să le expun pe site. Să nu mai vorbesc de plantele de o vară, begonii, mușcate, etc...
Pepino crește până la maxim 1 metru, dar are nevoie de ghiveci mare, de container de cel puțin 10L.
Iar cu armeria maritima nu prea mai am, și sincer nu cred că se pot usca florile, dar am în schimb flori de paie pitice, cu floare mare de 7-8cm în diametru. Am galben și roșu cu centru galben.
Sus In jos
levviking

MesajSubiect: Re: Cea mai variata gama de perene, produse in RO   Joi Iun 30, 2011 6:10 pm

penelopa a scris:

ps. Ce-i ăla, Pepino?!!

Pepino este un arbust pitic, peren, care face fructe asemănătoare cu perele, puțin mai mari, de culoarea pepenelor galbene cu inserții mov, la fel și gustul o moștenește de la pepene.
Mai multe citiți aici: http://www.plant-shop.ro/toate-plantele-a-z/262-solanum-muricatum-pepino.html
Sus In jos
levviking

MesajSubiect: Re: Cea mai variata gama de perene, produse in RO   Joi Iun 30, 2011 6:13 pm

Vernil a scris:
Ma intereseaza si pe mine 3 varietati de fucsia, respectiv El Camino, Southgate si Annabelle.
Ca o paranteza, anul acesta unica mea fucsie - New Millennium - mi-a daruit peste 50 de flori, care dureaza de aproape 3 saptamani. Este o minunatie de floare, nu credeam ca paote ajunge atat de frumoasa!

Este întradevăr foarte frumoasă fuchsia dumneavoastră, dar nu este soiul New Millenium.
New Millenium are flori roșu cu negru vedeți aici: http://www.plant-shop.ro/toate-plantele-a-z/160-fuchsia.html.
Soiul din poză este Fuchsia Gillian, are flori uriașe, semicurgătoare, un soi foarte apreciat în Europa.
Sus In jos
levviking

MesajSubiect: Re: Cea mai variata gama de perene, produse in RO   Joi Iun 30, 2011 6:15 pm

penelopa a scris:
Levi, ți-am trimis un e-mail azi, cu plantele pe care aș dori să le achiziționez sâmbătă .... dacă vii.

Da, l-am primit, vă aduc din fiecare.
Sper doar să pot să vin sâmbătă. S-ar putea să vin doar duminică săptămâna asta.
Vă spun sigur mâine.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Cea mai variata gama de perene, produse in RO   

Sus In jos

Cea mai variata gama de perene, produse in RO
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 7Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Paianjen rosu - combatere forumul florilor

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum