Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Gradina Karlei

In jos 
+29
ghana
laurabv
doina
ella06
geodezia
popescugp
duduta190578
sicamin
anasstasia
georgy
Marga
gabriela60
Dorina Danila
Carina
doinabacau
mihaela
Doini
GetaV
Mihai
bubu
Myosotis
georgiana
Vernil
Rux
penelopa
costieanuconstantin
stefana
Tinkerbell
Karla
33 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 23 ... 43  Urmatorul
AutorMesaj
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 4 Icon_minitimeMier Apr 27, 2011 4:00 pm

În astfel de situaţii, poate ar trebui să apelezi şi la substanţe chimice, Karla! Ştiu că te bazezi pe "naturiste", dar şi omul când se îmbolnăveşte apelează la medicamententele medicinei alopate.

Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 4 Icon_minitimeMier Apr 27, 2011 4:10 pm

Da, pai am trecut pe sulf, am cumparat un produs Vilmorin, care e mai putin toxic si il folosesc numai pe trandafirii care au frunzele bolnave. insa ar trebui sa stropesc totul... se contamineaza unii de la altii, incep sa panichez...
Sus In jos
Rux

Rux


Numarul mesajelor : 281
Localizare : ardeal
Joburi/Distractii : viata de zi cu zi
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 30/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 4 Icon_minitimeMier Apr 27, 2011 5:42 pm

Foarte frumosi si delicati.
Sus In jos
costieanuconstantin




Numarul mesajelor : 223
Localizare : codlea
Joburi/Distractii : gradinarit , albine ,noutati
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Apr 28, 2011 11:36 am

anul trecut am stropit si udat trandafirii si alte flori si plante din gradina mea( noastra ), cu apa sulfuroasa de la intrarea dinspre valcele in SF. GHEORGHE covasna, am scapat de-o parte din boli si ceva daunatori.
asta din experienta mea !!!
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Apr 28, 2011 11:43 am

Merci Rux Very Happy

Multumesc, Constantin. E o idee GENIALA, asta cu apa sulfuroasa!... deocamdata nu stiu de unde sa o iau de pe aici, insa o sa ma interesez...
Sus In jos
costieanuconstantin




Numarul mesajelor : 223
Localizare : codlea
Joburi/Distractii : gradinarit , albine ,noutati
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Apr 28, 2011 11:59 am

de la vichi !!!!
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Apr 28, 2011 12:13 pm

Habar n-am daca Vichy are ape sulfuroase... probabil ca da.
Am gasit cu google "eau minérale d’Allevard - l’une des plus sulfureuses au monde"...
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Apr 28, 2011 12:53 pm

Bre Costeo, să-mi trimiţi şi mie vreo 2 peturi de 5 l cu ape de-alea sulfuroase să-mi botez trandafirii! Laughing
Sus In jos
costieanuconstantin




Numarul mesajelor : 223
Localizare : codlea
Joburi/Distractii : gradinarit , albine ,noutati
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 07/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 4 Icon_minitimeVin Apr 29, 2011 12:22 pm

pai cand treci la vaslui treci pe langa ele daca vrei !!!
parca si la marginea bucurestiului sunt cateva izvoare termale sulfuroase !!!
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina Karlei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 4 Icon_minitimeVin Apr 29, 2011 7:32 pm

Cat de frumos e "Plume d'ange" ... sunt topita dupa trandafirii albi ... de anul trecut m-a "lovit" pasiunea pentru florile albe, in special trandafiri. Am si eu un tea hibrid alb, cu miez usor rozuliu , nu mai stiu cum il cheama, infloreste cam de 2 ori pe an, dar este exceptional de elegant.
Karla, daca poti, cand vii in tara, adu-mi si mie un butas din acest "Plume d'ange" . Merci anticipat.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 4 Icon_minitimeSam Apr 30, 2011 12:00 pm

Cu mare placere, Vernil.

Si eu mi-am facut un colt de gradina doar cu flori albe, am vazut undeva si mi-a placut grozav...
Mai am cativa albi, pe care o sa ti-i arat indata ce-mi infloresc...

Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina Karlei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 4 Icon_minitimeSam Apr 30, 2011 9:06 pm

Karla, sa stii ca m-am inspirat putin din felul in care ai plantat bulboasele, grupate pe culori. Asa ca azi am scos majoritatea bulbilor de lalele care erau pe trecute (fiindca asa puteam sa stiu culorile Embarassed ) si le-am replantat. Cu ocazia asta am constatat ca multi bulbi se afundasera serios in pamant, asa ca a fost bine-venita operatiunea ....
Si am refacut si zona narciselor albe, le-am pus pe toate intr-un ghiveci imens. A fost o placere sa lucrez in gradina, adia vantul si purta cu el miresmele liliacului si ale lacramioarelor. Din cand in cand, se simtea si parfumul lalelelor, am unele parfumate, infloresc mai tarziu.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 4 Icon_minitimeDum Mai 01, 2011 12:38 pm

Waw... Ma bucur sa stiu asta...

La mine toate bulboasele s-au trecut, n-a mai ramas decat usturoiul acela gigantic, care infloreste in sfere mov. Dar au inceput sa infloreasca trandafirii... in fiecare zi se deschide cate o floare, e un spectacol de mare bucurie... inteleg ce trebuie sa fi simtit lucrand inconjurata de miresme. Una din marile placeri ale vietii de care trebuie profitat. Very Happy
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina Karlei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 4 Icon_minitimeDum Mai 01, 2011 2:00 pm

La noi mai dureaza cel putin o luna pana incep trandafirii. Karla asteptam pozele tale sa ne delectam Very Happy .
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 4 Icon_minitimeDum Mai 01, 2011 2:28 pm

Je les ferais Very Happy
Ca veni vorba, Bubu, am impresia ca Eden Rose e rosul acela purpuriu, spre roz inchis. Nu e rosu-sânge, rosu-mac...
Florile sunt deschise pe jumatate...
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina Karlei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 4 Icon_minitimeDum Mai 01, 2011 8:57 pm

De-aia ziceam ca sunt nelamurita, dar sa-l vedem la tine. Eu am un colt unde am pus numai flori galbene si rosii si acolo vreau un urcator rosu. daca Red eden nu e rosu ci purpuriu ma reorientez Very Happy si ii gasesc alt loc ca tot il vreau.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina Karlei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 4 Icon_minitimeLun Mai 02, 2011 4:13 pm

stef a scris:
Mai Rux si tu acum Cool Poate nu observa...
Ba observa tot,da nu era cu nasul in monitor
Primesc mielul si de Inaltare,da' veniti cu mielul si cu protapul(groapa o asigura Patrocle si Pufarina,cu ceva ajutor de la "blanoase',iar lemnele e cu autoservire...va arat padurea si va pun si plase in mana sa culegeti ..........leurda de salata- masculilor cum nu le plac "treburile femeiesti" le repartizam adunatul vreascurilor)
Numa 'sa nu va puna sfantul sa se atinga de tocatorul de lemne ca ia foc taica-meu(la tocator doar el are voie sa se "joace" si sa-mi faca capul calendar)
Stef.........in privinta "Gradinii de la Slanic" nu am dorit sa o vad desi am fost insistent rugata in mai multe randuri si oricat de frumoasa ar fi............eu am o parere proasta despre posesori si cred ca nu-s singura(oricum "vizitatorii "sunt de la Slanic si de la IESI)
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina Karlei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 4 Icon_minitimeLun Mai 02, 2011 4:21 pm

stef a scris:
penelopa a scris:
...şi aveam de gând să fac aceeaşi propunere (cu mielu' Gradina Karlei - Pagina 4 2945718842 )...
Mai fetelor, stiu ca o cheama Dara, da nus'cum se face de tot apas aiurea tastele. Nu se poate in loc de miel, un hibi?
Stefana sa stii ca mai am niste nume si la randul lor pot avea diminutive sau alinturi,asa ca te pot ajuta sa nu mai gresesti
Daria e un nume urat dupa parerea mea(mult prea rusesc pt gustul meu) in plus cunosc niste tipe cu numele asta si-mi sunt tare antipatice
Ctiti ca-s maestra intr-ale carcotelilor! cat
Daca ma gandesc bine...........cred ca primesc si blana de la miel(doar am casa grea intr-ale blanoaselor si cred ca le-ar place un cosulet cu blanita(in caz ca fac mofturi ii fac cojocel lui Patrocle,el find singurul "neblanos" din ograda)
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina Karlei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 4 Icon_minitimeLun Mai 02, 2011 4:29 pm

Karla a scris:
Adevarat, Stef, ti se pare interesant? Mi-era teama sa nu fac o eroare de gust...
Imi dau si eu cu parerea a 7 zi dupa scripturi,e moooooooooortal
O sa te lamureasca gagicile ca io-s Gica contra si din neamul lui Carcotel,eu nu ma bazez decat pe gustul meu cand imi aleg plantele
Ghimpatul tau mi se pare un vis,un soi de "elf ciufulit si ghidus",care n-are chef sa se "alinieze"
Dupa mine ar merge undeva in apropierea LUI"ELFE",care e cuminte si stilat
Bravo tie ca l-ai luat,o sa ai un spiridus in gradina
Abia astept sa-i admir "ghidusiile"(deja urla invidias in mine monkey )
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina Karlei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 4 Icon_minitimeLun Mai 02, 2011 4:47 pm

In concluziune am vazut si mi-a placut
Nu-sh de ce dar am senzatia ca mai am un "Elfe",,dar nu sport si ala e mai verzui
Imi plac trandafirii albi ,drept care mi-am luat unu .........usor unt .....si mini
M a bate gandul sa-l pun in combinatie cu elfe-le sport
Ce ziceti?
Bineinteles ca nu puteam sa ma duc la mine in gradina sa intreb
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 4 Icon_minitimeLun Mai 02, 2011 4:56 pm

Very Happy Very Happy
Si tu esti mortala (m-am prapadit de râs)...

De obicei si eu ma bazez doar pe mine, insa la "Ines Sastre" am avut o ezitare. E un trandafir plin de personalitate, viu si colorat ca o rochie spaniola (cam pe apropape perceptia mea de a ta).
Un an o sa-l tin in ghiveci, abia la anul o sa-l plantez pe un obelisc, intr-un colt din care se vede bine. E prea original, prea focos, ca sa se piarda printre altii. Cred ca alaturi de Elfe ar merge bine, au acelasi tip de floare, s-ar pune in valoare reciproc...
Poate se indura si-mi face o floare pâna la anul, desi am vazut pe youtube filmul de la botezul sau si pare exact ca in poza: roz cu alb-crem. De altfel, actrita care i-a dat numele era imbracata la fel, intr-o rochie din aceeasi culoare tarcata Very Happy
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina Karlei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 4 Icon_minitimeLun Mai 02, 2011 4:57 pm

La ce spui "elfe-sport"?
Arata-ne intr-o poza daca poti...
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina Karlei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 4 Icon_minitimeLun Mai 02, 2011 5:24 pm

LA ELFE asta care te intrebam de el,ca e urcator
Cica ajunge la 3-4m
Ce aveam eu in gradina si e deja in album e unul care e tufa cam de 1,5 maxim si face o multime de flori si poate pt ca e la umbra face florile alb cu o tenta spre verzui
Karla,ca o dansatoare de flamenco?
Ce sa fac,nu prea reusesc sa fiu o persoana "normala"(ma inspaimanta "normalitatea " majoritatii)
Pt Elfe sport n-am poza,nici macar nu l-am pus in gradina ,inca e in ghiveci
Am facut gropile (desi mi-a sarit tot familionul in cap) si a ramas in grija maica-mii plantatul
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina Karlei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 4 Icon_minitimeLun Mai 02, 2011 5:24 pm

Caut poza cu tufa
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina Karlei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 4 Icon_minitimeLun Mai 02, 2011 5:44 pm

Iaca poza cu ce ar fi Elfe tufa si bate in verzui
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
Continut sponsorizat





Gradina Karlei - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina Karlei   Gradina Karlei - Pagina 4 Icon_minitime

Sus In jos
 
Gradina Karlei
Sus 
Pagina 4 din 43Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 23 ... 43  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Gradina Karlei
» Gradina Codrutei
» Gradina mea
» Gradina mea
» Gradina mea

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: