Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Gradinile lumii

In jos 
+12
gabriela60
Vernil
Carina
anasstasia
Marga
bubu
Myosotis
penelopa
Karla
Tinkerbell
Rux
stefana
16 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  Urmatorul
AutorMesaj
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradinile lumii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile lumii   Gradinile lumii - Pagina 3 Icon_minitimeLun Feb 27, 2012 2:23 pm

Cateva din tehnicile printesei Greta Sturdza, aplicate in gradina pe care a amenajat-o la Vasterival, in Normandia maritima...
Printesa Sturdza a creat 3 gradini de mari dimensiuni: una in Moldova -care Dumnezeu stie ce a devenit, alta in Norvegia natala si ultima in resedinta sa franceza.

Vasterival e devenit o destinatie inconturnabila pentru amatorii de jardinaj, intrucat e conceptul tipic de gradina de 4 anotimpuri...
Mai multe aici: http://www.vasterival.fr/

1. Clematite in magnolii

Printesa considera ca primavara, magnolia trebuie admirata in toata splendoarea, fara nicio planta de acompaniament:

Gradinile lumii - Pagina 3 Image12cd



Insa pentru ca scena sa fie atractiva si in celelate anotimpuri, o clematita a fost plantata la picioarele acestuia.
(aceeasi scena, vara)

Gradinile lumii - Pagina 3 Image13t



Tehnica de taiere a clematitei: la sfarsitul lui februarie, se aleg una sau doua ramuri, iar toate celelate se taie la nivelul solului. Noile ramuri aparute se taie si ele, astfel incat numarul acestora sa nu fie mai mult de zece. Ele sunt ulterior ghidate pe toate ramurile magnoliei...

2. Clematite in couvre-sol

Daca sunt tratate in acoperitoare de sol, clematitele (si toate celelalte grimpante) isi lungesc perioada de inflorire. Practic, la Vasterival, clematitele acoperitoare de sol infloresc fara oprire din mai pâna la sfarsitul verii.

Clematita "H.F. Young" infloreste pe un covor de acaena si ajugas:

Gradinile lumii - Pagina 3 Image7amf


"Lawsoniana" se ridica peste tufele de geranium macrorrhizum:

Gradinile lumii - Pagina 3 Image8yc



Pentru a obtine astfel de covoare de clematite, printesa separa foarte bine ramurile inca fragede si le repartiza in toate directiile (ca sa nu se amestece) fixandu-le de pamant cu agrafe de fier.

3. Trandafiri-liana in acoperitori de sol.

Printesa adora lianele de trandafiri si a incercat sa le mareasca durata de inflorire...
Iata ce a facut cu "Albertine", una dintre preferatele sale:

- in februarie, i se taie toate ramurile varstnice, pentru a lasa doar crengile tinere, din anul precedent (usor de recunoscut dupa scoarta lucitoare...);
-din ramuri de alun se creeaza arcuri dispuse in jurul stratului, pe care se aseaza crengile Albertinei astfel incat sa formeze o structura atragatoare inca de la aparitia primilor muguri. Seva va circula astfel mult mai lent si va hrani toti mugurii care ar avea chef sa mai doarma, iar florile vor aparea pe oata lungimea crengilor;

Gradinile lumii - Pagina 3 Image9of


-doua clematite vor utiliza trandafirul ca suport. Ele vor fi taiate in acelasi timp cu trandafirul, utilizand aceeasi tehnica descrisa mai sus: se lasa una, maxim doua ramuri din anul trecut, restul se taie la nivelul solului. Cand noile ramuri (de clematita) ating 10-20 cm, se selectioneaza cele mai frumoase, se taie totul in afara de zece ramuri care se dirijeaza in toate directiile.

Gradinile lumii - Pagina 3 Image10sw


- Albertine incepe sa infloreasca pe la jumatatea lui iunie iar inflorirea se prelungeste pâna la jumatatea lui august, adica pe o perioada de doua ori mai mare decat cea prevazuta in toate manualele. Arcurirea multiplica numarul buchetelor, care se cer curatate des, de trei ori pe saptamana.
-clematita cu flori albastre (The President) incepe sa infloreasca la inceputul lui iunie pe ramurile vechi (cele doua pastrate). Inflorirea se prelungeste toata vara pe ramurile nou-aparute. Si ele sunt curatate de florile ofilite, pentru a le prelungi la maximum durata de inflorire.

Gradinile lumii - Pagina 3 Image11ag


-la picioarele ansamblului au fost plantate cateva achemille mollis, ale caror culoare verzuie scor in evidenta atat rozul Albertinei, cat si albastrul clematitelor. In alti ani, ca sa mai schimbe scena, achemillele sunt inlocuite cu flori albe, la fel de neutre (camomilla si juliene - Hesperis matronalis "Alba"), pentru un efect de lejeritate...

Gradinile lumii - Pagina 3 Image11bl



Ansamblul a fost plantat la inceputurile gradinii, adica acum 30 de ani si are un diametru de 2 metri, pentru o inaltime de 1,8m. E hranit in fiecare iarna cu compost si balegar uscat...





Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradinile lumii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile lumii   Gradinile lumii - Pagina 3 Icon_minitimeLun Feb 27, 2012 2:30 pm

Mi-a placut ideea cu clematita acoperitoare de sol. Am mai citit despe asta si ma gandeam sa incerc si eu cand termin de umplut gardurile Very Happy .

Si celelalte sunt interesante pt cine are loc.


Ultima editare efectuata de catre bubu in Lun Feb 27, 2012 6:07 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Marga

Marga


Numarul mesajelor : 1555
Localizare : Timisoara
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 16/07/2011

Gradinile lumii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile lumii   Gradinile lumii - Pagina 3 Icon_minitimeLun Feb 27, 2012 2:40 pm

Multumesc Klara esti o draguta.
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Gradinile lumii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile lumii   Gradinile lumii - Pagina 3 Icon_minitimeLun Feb 27, 2012 2:48 pm

Toate sunt frumoase. Karla, multumim mult pentru informatii.
Genul de ansamblul cu Albertina cred ca as putea sa-l aplic la multi trandafiri. I-am "presarat" pe gazon nestiind exact cum/unde sa-i asez.
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradinile lumii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile lumii   Gradinile lumii - Pagina 3 Icon_minitimeLun Feb 27, 2012 3:01 pm

Da Karla multumim pt idei. Chiar incerc sa platez o clematita asa, ma gandesc la noua achizitie Gipsy Queen.
Problema mea ar fi unde anume sa o pun, la marginea stratului, langa tufe de geranium sanguineum (care e pitic, cam 10 cm maxim) sau mai in spate unde am geranium Johnson blue ( care are cam 40-50 cm).


Ultima editare efectuata de catre bubu in Lun Feb 27, 2012 6:12 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradinile lumii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile lumii   Gradinile lumii - Pagina 3 Icon_minitimeLun Feb 27, 2012 4:12 pm

Cred ca ar trebui sa o plantezi in punctul de maxima simetrie, Bubu, astfel incat sa o poti orienta in cat mai multe directii pe 360 de grade...
indiferent de inaltimea plantutelor, florile clematitei o sa urce in mod natural in cautare de soare.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradinile lumii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile lumii   Gradinile lumii - Pagina 3 Icon_minitimeLun Feb 27, 2012 4:20 pm

Mie imi place ideea de a cocota o clematita in magnolie, mai ales ca am una care nu vrea sa infloreasca de 7 ani de cand o am! Wink Daca magnolia nu vrea sa faca propriile flori, atunci sa i le faca clematita flower
Chiar si arcurile alea din nuiele de alun sunt interesante, iar despre clematite "acoperitoare" ce sa mai zic??? ... chiar am sa pun in practica ideile printesei!!! queen
Sus In jos
Carina

Carina


Numarul mesajelor : 428
Localizare : Brasov
Joburi/Distractii : dependenta de gradinarit
Stare de spirit : astept primavara
Data de inscriere : 24/06/2011

Gradinile lumii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile lumii   Gradinile lumii - Pagina 3 Icon_minitimeLun Feb 27, 2012 5:05 pm

Eu pot sa spun ca am aplicat deja cateva din ideile printesei . Adica am deja o clematita in magnolie si una acoperitoare de sol Very Happy
Tare mult mi-ar placea sa fac si combinatia aia cu Albertine dar din pacate nu am spatiu suficient. Asa ca Albertina mea se va cocota pe casa si din pacate n-o sa aiba perioada aia lunga de inflorire pe care o are la orizontala Rolling Eyes

Karla sunt minunate pozele, daca mai ai, te rog sa mai pui ca eu tocmai sunt in perioada de facut planuri Very Happy Am hotarat sa renunt la conceptul de gradina "la intamplare"
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradinile lumii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile lumii   Gradinile lumii - Pagina 3 Icon_minitimeLun Feb 27, 2012 5:12 pm

Carina ai poze cu clematita acoperitoare de sol ? Ce soi ai folosit, si cum s-a comportat ?
Sus In jos
Carina

Carina


Numarul mesajelor : 428
Localizare : Brasov
Joburi/Distractii : dependenta de gradinarit
Stare de spirit : astept primavara
Data de inscriere : 24/06/2011

Gradinile lumii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile lumii   Gradinile lumii - Pagina 3 Icon_minitimeLun Feb 27, 2012 5:21 pm

Eu am folosit chiar o clematita "taratoare", Arabella, care e integrifolia si nu se catara. Am ceva poze dar a fost doar in primul an asa ca nu sunt foarte concludente. Am citit ca si unele viticelle merg ca acoperitoare de sol
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradinile lumii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile lumii   Gradinile lumii - Pagina 3 Icon_minitimeLun Feb 27, 2012 5:27 pm

Mersi Carina.
Sus In jos
anasstasia

anasstasia


Numarul mesajelor : 124
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : gradinarit, lucrez goblenuri
Stare de spirit : incerta
Data de inscriere : 11/02/2012

Gradinile lumii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile lumii   Gradinile lumii - Pagina 3 Icon_minitimeLun Feb 27, 2012 6:03 pm

Eu prefer clematita sa o catar intr-un copac sau pe un suport. Nu imi place sa stea intinsa pe jos. Pozele sint foarte frumoase, insa am ramas cu gindul la felul in care au fost construite casele. Sint fascinata de ele...
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradinile lumii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile lumii   Gradinile lumii - Pagina 3 Icon_minitimeMar Feb 28, 2012 11:28 am

Te cred, Anasstassia...
Ca sa vezi mai bine, iata casa unui artizan pietrar (si-a facut-o singur, in vreo 10 ani):

Gradinile lumii - Pagina 3 Dscn0094q



si dupa ce a terminat-o pe a lui, printre picaturi si comenzi, a ridicat alta pentru fiul sau (e in faza finala):

Gradinile lumii - Pagina 3 Dscn0095c



Exista si case care nu sunt in piatra, pentru cei care sunt mai grabiti, insa si acestea trebuie sa respecte aceleasi linii de arhitectura ale zonei. Practic, nu ai voie sa construiesti cum vrei, ci Directia Monumentelor Istorice trebuie sa-si dea acordul inainte. Noi vrem sa construim o veranda si si pentru aia DMI nu ne-a lasat sa facem ce vrem, cu ce materiale vrem sau in orice culoare ne-ar taia capul...

Gradinile lumii - Pagina 3 Dscn0108t



Gardurile sunt si ele tot din piatra:
Gradinile lumii - Pagina 3 Dscn0141k



... sau in zid normal, imbracat in piatra:
Gradinile lumii - Pagina 3 Dscn0090s



In fine, asta e piatra de Sena, e aceeasi cu care s-a construit Versailles-ul, insa depinde de zona... in Bretagne casele sunt din granit ( e piatra care se gaseste in zona aia), pe Valea Loarei din calcar auriu, in Alsacia din grès de Vosgi samd... insa in general, francezii construiesc din piatra, ca sa dureze si pentru mai multe generatii....

Si, ca sa-i dau raspunsul si lui Myo despre fantana aia: apa e colectata intr-un bazin sapat sub pamant si etansat(din piatra) iar debitul era dirijat de o trapa de lemn. Spalatoresele veneau la munca (inarmate cu cenusa, sapun fabricat dintr-o planta numita, saponaire si perii facute din radacini de chien-dent- e buruiana aia de care nu mai scapi), inchideau trapa iar apa urca pana la nivelul solului. Frecau rufele bine pe etajele alea, le clateau si apoi deschideau trapa care elimina apa tot printr-un canal de evacuare sapat sub pamant, care facea jonctiunea cu al doilea lavoir:

Gradinile lumii - Pagina 3 Dscn0124i




Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradinile lumii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile lumii   Gradinile lumii - Pagina 3 Icon_minitimeMar Feb 28, 2012 3:42 pm



Si cateva posibilitati de utilizare ale trandafirilor-liana...

Clasicul urcat intr-un arbore nud Gradinile lumii - Pagina 3 2945718842 adica mort ori dizgratios, pentru a-i da o noua viata:

Gradinile lumii - Pagina 3 Image14hl


(in fotografie: Rambling Rector, liana care urca la 12 metri, extrem de rustica: rezista la -30°C si da flori parfumate. Imagine din gradina castelului Belet).

Liana pe structura de fier standardizata:

Gradinile lumii - Pagina 3 Image16ta


(in fotografie: Seagull, o liana cu flori mirosind a ananas, insa cu spini afurisiti. De prevazut o structura solida, intrucat e capabila sa distruga o structura de lemn... Simpatica vopseaua aplicata bancii, in replica la culoarea florilor. Fotografie de la Rozariumul din Berty)

Liana pe acoperisul cabanei de unelte din fundul curtii:

Gradinile lumii - Pagina 3 Image17px



In fotografie: Gardenia si Maria Lisa, liane simpatice si neagresive, care dau un aer de cabana lui Hänsel si Gretel. Fotografia din gradina lui André Eve.
(probabil merg si pe alte cabane din fundul curtii Very Happy fiindca au putini ghimpi)

Liana pe structura construita special; aici, un stalp de lemn intarit, prevazut cu un acoperis in forma de piramida:

Gradinile lumii - Pagina 3 Image15o



(liana e Wedding Day iar alaturi: trei Mozart plantati tot in triunghi, care sa infrumuseteze gradina de legume... fotografie de la castelul Berville.)

Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradinile lumii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile lumii   Gradinile lumii - Pagina 3 Icon_minitimeMar Feb 28, 2012 7:30 pm

Wow, ce interesante sunt informatiile! Abia acum am ajuns si eu la acest topic, multumesc Karla! Avem ceva puncte comune cu o printesa, nu doar ca indragim trandafirii si clematitele, dar mai facem si combinatii reusite intre ele. Eu am urcat in liliac lonicera. drunken
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradinile lumii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile lumii   Gradinile lumii - Pagina 3 Icon_minitimeMar Feb 28, 2012 7:40 pm

Pentru putin, Vernil.
printesa Sturdza avea o multime de practici (pe care le-a detaliat) mai ales in ceea ce priveste organizarea gradinii pe parcursul a patru anotimpuri.
Pe timpul iernii, stia sa puna in evidenta truchiurile copacilor; de la ea a invatat lumea sa spele scoarta arborilor ca sa devina luminoasa si decorativa; de altfel, are cateva tehnici de taiere astfel incat trunchiul sa se ramifice (adica sa produca mai multe tulpini), care sa amplifice efectul estetic...
Despre asociatiile dintre plante nu mai vorbesc... inimitabila!
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Gradinile lumii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile lumii   Gradinile lumii - Pagina 3 Icon_minitimeMar Feb 28, 2012 8:00 pm

Karla, am inteles cum functiona lavoarul. E pe o apa curgatoare, ceea ce eu nu am.
Daca afli candva si cum faceau sapunul ma faci de-a dreptul fericita si vesnic recunoscatoare. Planta respectiva creste si la noi si i se spune chiar Sapunarita. E invaziva, la mine cel putin. Se inmulteste prin radacini care migreaza prin pamant si prin semintele care cad de la flori.
Sus In jos
anasstasia

anasstasia


Numarul mesajelor : 124
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : gradinarit, lucrez goblenuri
Stare de spirit : incerta
Data de inscriere : 11/02/2012

Gradinile lumii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile lumii   Gradinile lumii - Pagina 3 Icon_minitimeMar Feb 28, 2012 10:20 pm

Casele acestea din piatra ce microclimat au: cum e iarna si cum e vara in casa? Sint fantastice, arata superb.
Imi place si ca Directia Monumentelor Isotorice are un cuvint de spus. Asa se pastreaza un loc autentic.
Sus In jos
anasstasia

anasstasia


Numarul mesajelor : 124
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : gradinarit, lucrez goblenuri
Stare de spirit : incerta
Data de inscriere : 11/02/2012

Gradinile lumii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile lumii   Gradinile lumii - Pagina 3 Icon_minitimeMar Feb 28, 2012 10:22 pm

Istorice*
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradinile lumii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile lumii   Gradinile lumii - Pagina 3 Icon_minitimeMier Feb 29, 2012 10:40 am

Pai, piatra are o mare inertie termica. Vara pastreaza racoarea iar iarna caldura pe care o faci in semineu (sau aia care provine de la calorifere)...
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradinile lumii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile lumii   Gradinile lumii - Pagina 3 Icon_minitimeLun Mar 12, 2012 11:15 am


"Le Jardin d'Anne-Marie", gradina foarte cunoscuta in sudul Parisului.
Raubritter pare a fi cu adevarat trandafirul de pus pe malul apei: e cel de pe malul stang...

Gradinile lumii - Pagina 3 Image22ka


Pe malul drept, in ordine: Max Graf, Nozomi, The Fairy si Tapis Volant. Idei pentru cei care au sansa unui curs de apa, canal ori bazin in gradina...



Si o gradina alba, dificil de realizat intrucat exista riscul de parea fada...
De retinut ideea folosirii frunzisurilor purpurii si a florilor de acompaniament inchise la culoare, aproape de negru ori cafeniu inchis. Plantele care compun scena: deutzia (arrière-plan), crini longiflorum, irisi albi, plantago (frunzisul purpuriu), trandafir "Little White Pet", panselute, hosta...

Gradinile lumii - Pagina 3 Image23g




Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradinile lumii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile lumii   Gradinile lumii - Pagina 3 Icon_minitimeMar Mar 13, 2012 2:06 pm

O latura de gradina alba mi-am propus sa fac si eu, dar voi pigmenta si cu alte culori, majoritar fiind, totusi, albul. Am, deja, un artar variegat (frunze alb+verde), voi avea un fag alb, am trandafiri albi, deutzia alba, magnolie alba, viburnum alb-roze, liliac alb
Oricum, n-o sa ajung niciodata la nivelul magnific al gradinilor prezentate de tine, Karla, dar de inspirat, pot sa ma inspir si eu putin monkey
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Gradinile lumii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile lumii   Gradinile lumii - Pagina 3 Icon_minitimeMar Mar 13, 2012 5:24 pm

Mie imi place apa aia cu trandafirii de nu mai pot.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradinile lumii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile lumii   Gradinile lumii - Pagina 3 Icon_minitimeMar Mar 13, 2012 7:59 pm

Si mie, dar de unde sa fac io rost de o asa apa? pirat
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Gradinile lumii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile lumii   Gradinile lumii - Pagina 3 Icon_minitimeMier Mar 14, 2012 9:30 am

Pai eu cred ca se poate face destul de usor daca ai loc. Ma gandesc la o groapa betonata. Cum se faceau fosele septice. Din cate am cercetat eu, daca faci betonul cu prietenii/vecinii te costa mai putin un iaz betonat decat unul facut cu folii, prelate, etc. Groapa o poti sapa singur ca nu e mare scofala. Uite un bazin din beton. In timp marginile de beton se pot acoperi cu muschi, sau plante taratoare ca sa para cat mai natural.

Gradinile lumii - Pagina 3 Bassin13

Exact poza pusa de Karla aiputea sa o asezi pe latura dinspre Gh. (unde e pawlonia) cu tufele multe de trandafiri spre el si latura mai goala cu Raubritter spre casa ta. Eh, cam cum ar fi sa te uiti pe geam la chestia asta Gradinile lumii - Pagina 3 2302975194
Sus In jos
Continut sponsorizat





Gradinile lumii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Gradinile lumii   Gradinile lumii - Pagina 3 Icon_minitime

Sus In jos
 
Gradinile lumii
Sus 
Pagina 3 din 11Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Gradinile Doinei
» Gradinile Andrutei

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: In gradina :: Amenajari-
Mergi direct la: