Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Gradina zoo-botanica

In jos 
+20
doinabacau
duduta190578
costieanuconstantin
gabriela60
Carina
gabi_gabriella
Doini
Mirela
Vernil
Mihai
simonaelena
Karla
Myosotis
codruta
bubu
georgiana
Rux
penelopa
stefana
Tinkerbell
24 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 16 ... 21  Urmatorul
AutorMesaj
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 12 Icon_minitimeMier Iun 22, 2011 7:33 pm

Ciudat ca pozele nu prea seamana intre ele
In cazul asta nu e nici una nici alta
Si iar trebuie sa mai caut
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 12 Icon_minitimeMier Iun 22, 2011 8:02 pm

ce zici d e asta?[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 12 Icon_minitimeMier Iun 22, 2011 8:16 pm

Uite si delfinele[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 12 Icon_minitimeMier Iun 22, 2011 8:44 pm

Foarte faine.
Mai da-mi niste detalii despre trandafir: de cate ori infloreste, cat de inalt, are parfum sau nu, spini, etc.... tot ce poti.
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 12 Icon_minitimeMier Iun 22, 2011 10:17 pm

Tinkerbell a scris:
Astia ar fi intr-o prima faza crinii care mi-au inflorit deocamdata
Sunt cu mult mai putini decat anul trecut

tink!!!!
unde-s criniiiii
nu vad criniiiii
bounce bounce bounce
Sus In jos
Mihai

Mihai


Numarul mesajelor : 95
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Gradinarit.......dupaureche
Stare de spirit : Confuza
Data de inscriere : 04/05/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 12 Icon_minitimeMier Iun 22, 2011 10:51 pm

I-a batut şi au fugit in alta gradina......... Gradina zoo-botanica  - Pagina 12 2945718842
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 12 Icon_minitimeJoi Iun 23, 2011 11:03 am

Ariciule sa stii ca taman am descoperit un neam de al tau in gradina la mine...........imi ajunge un tepos(hm poate e tepoasa si are si pui)
Doini am pus un link
Crini sunt la locul lor in album,ii mai las azi si de maine sterg
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 12 Icon_minitimeJoi Iun 23, 2011 11:06 am

Nu stiu de ce n-a aparut albumul cu crini,dar am remediat situatia

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 12 Icon_minitimeJoi Iun 23, 2011 11:16 am

Tinkerbell a scris:
Nu stiu de ce n-a aparut albumul cu crini,dar am remediat situatia

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

eeee, pai eu credeam ca sunt chiorpaca Razz Razz Razz

d Razz r, uite link-ul!!!!! bounce bounce bounce bounce
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 12 Icon_minitimeJoi Iun 23, 2011 11:19 am

Sunt foarte frumosi crini tai ma Tinkebell :
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 12 Icon_minitimeJoi Iun 23, 2011 11:19 am

Stiam ca l-am pus si n-am mai verificat ce s-a intamplat
S-ar putea sa- fi scris in box si sa nu-l fi trimis ca a sunat tilifonul


Ultima editare efectuata de catre Tinkerbell in Joi Iun 23, 2011 10:28 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 12 Icon_minitimeJoi Iun 23, 2011 11:21 am

Stiu Doini,anul trecut au fost si mai frumosi,am avut si inchisi-inchisi
Oricum anul asta am hotarat sa mai cumpar o serie ca vrea si Elfu' la el in curte
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 12 Icon_minitimeJoi Iun 23, 2011 12:37 pm

Mihai a scris:
I-a batut şi au fugit in alta gradina......... Gradina zoo-botanica  - Pagina 12 2945718842

In afara ca am râs de m-am prapadit, mi-am pus intrebarea intrebatoare: oare de ce noi, românii, spunem "trandafiri batuti, crini batuti, muscate batute"? C-o fi bataia rupta din rai? Ca trebuie bataie ca sa obtii mai mult?
De ce n-om zice si noi, ca toata lumea, "flori duble"... ?
Sus In jos
Doini




Numarul mesajelor : 4009
Localizare : Haga
Joburi/Distractii : visatul cu ochii deschisi
Stare de spirit : Zen
Data de inscriere : 09/03/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 12 Icon_minitimeJoi Iun 23, 2011 12:40 pm

Gradina zoo-botanica  - Pagina 12 2945718842
buna remarca!!! buna!!!
Sus In jos
gabi_gabriella

gabi_gabriella


Numarul mesajelor : 29
Localizare : Iernut/Mures
Data de inscriere : 06/06/2008

Gradina zoo-botanica  - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 12 Icon_minitimeJoi Iun 23, 2011 12:54 pm

Probabil pt ca, prin batere se indeasa Very Happy , dec iau mai multe petale indesate
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

Gradina zoo-botanica  - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 12 Icon_minitimeJoi Iun 23, 2011 12:57 pm

Karla a scris:
De ce n-om zice si noi, ca toata lumea, "flori duble"... ?
La hibiscusi ( sunt preferatii mei flower ) se mai spune "cu flori involte" pen'ca nu e suficienta expresia flori duble Very Happy
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 12 Icon_minitimeJoi Iun 23, 2011 1:18 pm

Karla mi-e mai simplu sa le zic batuti,la trandafiri sa le spun cataratori sau climberi............pur si simplu
Daca m-as duce la femeia care imi aduce lapte si i-as zice ca vreau si eu sa-mi pastreze un pui de liliac dublu s-ar uita patrat la mine,asa daca ii zic ca vreau liliac batut si ce culoare stie femeia despre ce e vorba
Asta ca tot am ochit niste plantute la o tanti de langa laptareasa si cum sunt in vorba...........am trimis-o la cersit
Alea sunt vecine de o viata si laptareasa nu vazuse ce avea aia in curte
Asa ca eu sunt cu ochitul si ea cu cerutul pt amandoua
In we vine cu vecina sa se uite la muscatele mele
Acu mi-a promis de la alta vecina ca ia samanta de maci ciufuliti,foarte batuti si cica ar fi pereni
Buba la cap e mare pt mine si nu ma pot abtine sa n-o transmit si la altii
Asta toamna i-am dat butasi din trandafirii mei,bine inteles ca n-au tentat-o decat TH,rosii,roz,orange ,aia vizibili de departe
Am dadacit-o cum sa-i puna sa i se prinda
Anul asta au inflorit si e mandra cat incape
Deja mi-a abonat niscai vecine si neamuri la butasi in toamna
Asa ca acu ma intreaba ce vreau
Ar vrea ea si irisi,dar deocamdata ba vazut ca n-au pui
Tocmai am vb cu mama care mi-a zis ca are cere de niste Kerria
E cunoscut faptul ca nu vand si plantele le dau la schimb
Ultima oferta de lucru .........mi-a gasit-o o tanti al carui barbat a facut un put la vilele din padure
Vroiau aia gradina si nenea ala mi i-a adus sa se uite peste gard la plantele mele
Frumos e ca tipi au zis ca vor gradina,nu vor conifere si buxusi si i-am lamurit rapid ca nu le trebuie o gradina cu gazon si nu s-au zgarcit cand a fost vorba de plante
Se uitasera sin ei la preturi si ce le-am propus eu li s-a parut mai mult decat ok
Spre norocul meu au deja pusi niste copaci si niste pomi inh curte care se potrivesc cu ce vreau eu sa fac
Am cazut de acord ca vor niste plante care se ingrijesc usor,tufe cu flori,liane si trandafiri
Calugarii tai au vreun site de prezentare?
Sunt 3 zone de trandafiri si una de climberi si liane
2 sunt de o parte si de alta a alei si am zis ca una sa fie cu alb,cremgalbeni si celalta sa inceapa pt tranzite cu orange,vermillion,rosii si in spate in zona de labi sa fie unii grena
Ultima,cea din spate am zi sa fie cu nuante de roz si violet,iar pe gard in dreptul gradinilor climberi corespunzatori culorilor gradinilor
Pe garaj o sa fie Campis de mai multe culori si o parte din gardul de la strada o sa fie cu Caprifoi
Sa existe si culoare si parfum si mai ales sa opreasca praful si privirile curiosilor
Oamenii deja isi gasisera mesteri pt pergole si pe mine nu m-au deranjat modele alese,sunt simple si nu ma incurca
Acum nu ma pot hotara daca pe chiosc pun Campis care creste usor si repede sau trandafiri
Sunt tentat sa pun trandafiri si clematite,tanti beneficiara se cam teme de clematite iar trandafirii cresc in cativa ani..........mai cuget
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 12 Icon_minitimeJoi Iun 23, 2011 1:19 pm

Stef are dreptate,sunt hibi cu doar 2 randuri de petale si altii care sunt ca niste rochii cu crinolina..............un milion de petale si pistile
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 12 Icon_minitimeJoi Iun 23, 2011 1:34 pm

Ah, pai eu nu ziceam in niciun caz sa renuntam la termenul de "batut" Very Happy
Macar de rigolada si tot trebuie pastrat...
Era o intrebare retorica.. Very Happy
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 12 Icon_minitimeJoi Iun 23, 2011 1:59 pm

Candva niste "experti in trandafiri" s-au ofuscat ca vezi doamne de ce sa spunem climber si rambler si sa nu spunem urcatori si nu mai stiu cum si ca de ce sa nu spunem taieri la trandafiri si nu tunderi
Rahat pe bat.mie mi-e mai comod sa zic ca tund trandafirii,pt mine taierea e ca si cum i-as distruge
Chestie de interpretare,dar ma iritau cu fitele lor si cu trantitul ca asa spune "biblia trandafirilor"
Karka nu ma intelege gresit ,imi spun si eu pasurile si faptul ca detest sa fiu "aliniata"
Cred ca sunt rebela din fire,cum incearca cineva sa -mi impuna ceva ,pun "coarnele" in functiune
In copilaria mea bunica-mea (berbeaca si aia) a incercat sa ma "alinieze",ca e musai sa faci aia ca esti fetita,ca n-ai voie sa faci aia ca esti fetita si tot asa(pana atunci crescuse 2 nepoti)
In chestile cu politetea ,cu mancatul,statul la masa,comportatul in societate o ascultam,dar cand incepea ca n-am voie sa bat cuie ca-s fetita sau ca n-am voie sa merg cu pantaloni scurti ci cu rochite si fustite...........n-avea nici o sansa
O disperam cand ma vedea prin copaci sau pe casa(norocul meu a fost bunicul care ma iubea pt zburnalnicia mea si care mereu imi lua apararea
Cand am inceput sa pictez si apot sa merg la scoala de arte ,bunica-mea s-a facut foc si para ca mama m-a dus in astfel de locuri
N-a avut nici o sansa cu maica-mea(alta incapatanata)
Biata bunica-mea prinsa intre caposeniile fetei si nepoatei si mistourile lui bunica-miu a acceptat ca n-are ce face si ca io-s un fel de struto-cocostarco-camila si ca parerea ei chiar nu conteaza
Cand m-am dus la facultate ,biata de ea a zis ca mi-am ales in sfarsit o meserie din care e posibil sa nu mor de foame,desi ideea ei despre meserie de femeie era sa ma fac profa sai in cel mai rau caz inginera sau medic
N-a avut noroc si mi-am ales ceva ce ea considera ca nu-i pt o femeie
Bunica-mea pana cand a murit n-a reusit niciodata de ce mi-am ales meseria,ce fac eu la servici si de ce l-am ales pe Elf ca barbat
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina zoo-botanica  - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 12 Icon_minitimeJoi Iun 23, 2011 2:44 pm

Tink, trece-ma in clubul cersetorilor, dar da-mi si mie un butas din portocaliul asta, imi place forma petalelor lui si culoarea (nu dati cu pietre) si e bine ca face mai multe flori. Merci drunken

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 12 Icon_minitimeJoi Iun 23, 2011 3:13 pm

Ştiţi care-i ironia situaţiei ?!! ... că, în unele cazuri, chiar şi specialiştii au preluat termenul popular (căci, e popular, nu-i aşa Very Happy ) de "bătut". Chiar azi am primit catalogul Bakker (particip la o "vrăjealaă" de concur şi vreau să văd pănâ unde merge şmecheria de "marketing olandez" Laughing ) şi, pe ultima copertă sunt "Crini orientali cu flori bătute" ... de soartă, aş adăga eu Gradina zoo-botanica  - Pagina 12 2945718842
Adevărul e că , fiind fată de la ţară farao (dar frumoasă, deşteaptă şi devreme acasă ... indiferent de părerea celor din jur) şi eu folosesc termenul încă din copilărie. Gradina zoo-botanica  - Pagina 12 3926825235
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 12 Icon_minitimeJoi Iun 23, 2011 10:27 pm

Vernil iti dau si butasi,e Westerland si te inzestrez si cu diploma de "club al cersetorilor"
Parerea mea e sa-l pui pe un suport in apropierea balconului ca e climber
Daca te muti la casa sper ca iti iei si trandafirii cu tine
Il vrei la urmatoarea intalnire la Pene sau unde se mai face sau il vrei in august?
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Gradina zoo-botanica  - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 12 Icon_minitimeVin Iun 24, 2011 7:57 am

Multumesc, Tink ! Nu stiam ca e climber Very Happy arata exceptional ! Inca nu stiu ce voi face pe termen lung, sunt in faza de expectativa, am ceva variante. Cred ca cel ami bine e in august, ca urmatoarea intalnire la Pene va fi in iulie, si atunci nu cred ca prinde ceva.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Gradina zoo-botanica  - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 12 Icon_minitimeVin Iun 24, 2011 10:51 am

Cred ca se prinde,mai ales ca tu ai umbra in gradina
Sus In jos
Continut sponsorizat





Gradina zoo-botanica  - Pagina 12 Empty
MesajSubiect: Re: Gradina zoo-botanica    Gradina zoo-botanica  - Pagina 12 Icon_minitime

Sus In jos
 
Gradina zoo-botanica
Sus 
Pagina 12 din 21Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 16 ... 21  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: