Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 la Bubu

In jos 
+31
ghana
laurabv
Paulyna
popescugp
Marga
georgy
duduta190578
anasstasia
gabriela60
marirogo
Carina
elena410
doinabacau
geodezia
codruta
Doini
mihaela
Mirela
ani
Attila
costieanuconstantin
Vernil
Rux
Tinkerbell
sicamin
georgiana
Karla
Myosotis
stefana
penelopa
bubu
35 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 25 ... 44  Urmatorul
AutorMesaj
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

la Bubu - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 6 Icon_minitimeMier Mai 04, 2011 11:33 pm

Cand ziceai ca ne chemi la un picnic? bounce
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

la Bubu - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 6 Icon_minitimeMier Mai 04, 2011 11:34 pm

dupa parerea mea nu
si vorbesc din punct de vedea al teoriei cromatice
dar in natura nu intotdeauma e la fel
red eden cica ar bate spre violet,ar merge cu clematitele grena si violet
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

la Bubu - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 6 Icon_minitimeMier Mai 04, 2011 11:36 pm

probabil ca tot in iunie ca mai devreme nu vad sa infloreasca trandafirii
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 6 Icon_minitimeMier Mai 04, 2011 11:43 pm

Pai sa inceapa sa infloreasca astea, ca acu e cam gol.
Tot atunci hotaram si locatiile. cred ca ma extind cu 2 semipergole si pun acolo red eden si unul din bourboni. Clematitele grena si violet nu le mut. Una e un trandafir, care e mic, alta clematitele.
Gata ma duc la culcare. Raman la intrabarea cu urcatorul rosu.
O astept pe Karla ca site-ul ei m-a imbolnavit.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

la Bubu - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 6 Icon_minitimeMier Mai 04, 2011 11:48 pm

Pe mine m=ai imbolnavit cu pestritu si cu bourbonul
Parca vaz ca la noapte ma bocesc ca vreau trandafiri si mi-e ca ajung pe presh in fata usii(acolo unde nici cainii nu dorm)
Abia mi-a luat azi plante si eu in loc sa tac macar o vreme deja am incepy cu ce mai vreau(ca sa vezi ca n-am limite)
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 6 Icon_minitimeMier Mai 04, 2011 11:57 pm

Tink bourbonii sunt si pestriti Very Happy . Cel putin 2 din cei 3 pe care ii am eu.
Cum sa doarma cainii pe presh ? Ai mei dorm pe perna, eu langa perna ca nu mai am loc de ei Embarassed .
Dar am o scuza sunt mici (cocarite) si pupacioase si alintate.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

la Bubu - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 6 Icon_minitimeJoi Mai 05, 2011 12:07 am

Elfu are o setterita mini si 3 ciobanesti..........uriasi
Motiv pt care noi nu avem loc in acelas pat sau camera
Setterita se pare ca are un defect genetic e un fel de pitic
Oricum toti cainii sunt adunati de pe strada
Setterita ori au abandonat-o cand au vazut ca nu-i de concurs ori s-a pierdut
Multa vreme eu am crezut ca e o corcituramun medic veterinar care avea setter ne-a zis ca nu-i corcitura ca prea are toate caracteristicile rasei ,doar ca e cu 2 palme mai mica decat ar fi normal
Oricum e favorita lui tata si o rasfatata
Eu sunt "bestia " care spune nu
Ciobanestii nici nu dorm in pat ,de obicei dorm pe covor sau pe canapelele de la parter
Cand am pisicile ,eu dorm cu birmanezele si..........vreau sa spun ca nu-mi prea las loc
E o lupta cu ele pt ceva loc in pat
Acu dupa operatii insa nu mai e loc si de el si de gramezile mele de perne
Eu am spus stop la dormitul cu animale in pat.........macar o vreme sa am si eu prioritate
Pai de aia ziceam de pres............ca ala ar fi sigur liber
(desi vad ca Elfu a lasat 2 pui de maidanez sa se aciueze in curte si au o cutie pusa la intrarea de serviciu
Parca vad ca ne inmultim(alt nebun care aduna lighioane ca sa va dati seama ca nu-s singura bolnava din casa)
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

la Bubu - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 6 Icon_minitimeJoi Mai 05, 2011 10:53 am

Bubu, nu cred ca merge Red Eden langa Westerland. Poate-si da o parere si Tinkerbell sau altcineva, dar eu nu i-as asocia...
Parfumul la Red Eden nu mi se pare asa de exceptional, insa cum o sa vezi in pozele pe care ti le descarc, floarea nu e complet deschisa...

Sigur ca exista bourbon rosu, ti-am vorbit deja in primul post despre el: "Souvenir d'Alphonse Lavallée". E un Verdier, din secolul trecut. E grena si cand se ofileste devine violaceu. Uite-l, ca sa nu-l cauti:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]




Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

la Bubu - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 6 Icon_minitimeJoi Mai 05, 2011 10:56 am

O sa ma duc in week-end-ul urmator la Courson, e festivalul plantelor...
Toti producatorii, pepinieristii si rozieristii isi dau intalnire. E o manifestare care duraza trei zile. O sa arunc un ochi la trandafirii rosii...
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

la Bubu - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 6 Icon_minitimeJoi Mai 05, 2011 11:59 am

Tout d'abord, am scris o prostie mai sus... Am re-verificat si Sovenir d'Alphonse nu e un bourbon, ci un hibrid vechi... scuze pentru dezinformare, ma mai lasa memoria cateodata.

iata-l pe Eric Tabarly (asa se cheama la mine red edenul):

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Si o poza in plina lumina:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]




Pentru mine e o culoare indescriptibila, oscilanta intre rosu si roz... francezii ii spun 'rosu de Tyr"...

Inca una, ca sa vezi cele doua flori deschise pe care cade lumina diferit (la naiba, sau deschis primele cele din planul din spate, ca un facut):

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Am pus alaturi o clematita Westerplate, care e purpuriu-pur, ca sa vezi diferenta de nuanta...

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]







Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

la Bubu - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 6 Icon_minitimeJoi Mai 05, 2011 12:04 pm

Si, ca sa faci o comparatie, un trandafir asemanator, care e tot clasificat "rosu de Tyr", adica rosu care nu e rosu-clasic. Se cheama "Bicentenaire de Guillot", e plantat in apropiere si s-a deschis si el.

Bicentenaire de Guillot e inca si mai inchis la culoare decat Red Edenul... o nuanta mai inchis...

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



Voilà. O sa-ti fac altele cand se deschid florile in valuri, sa vedem ce efect face...

Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

la Bubu - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 6 Icon_minitimeJoi Mai 05, 2011 12:49 pm

Eu una zic ca n-au ce cauta langa Westerland,alta gama coloristica(asta dupa ce am vazut pozele Karlei)
Tie iti trebuie un rosu permanent
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

la Bubu - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 6 Icon_minitimeJoi Mai 05, 2011 1:40 pm

Tinkerbell, daca am inteles eu bine, Bubu voia sa asocieze madame Isaac Perreire cu Westerland.
Pe gard sunt, in ordine (bubu, corecteaza-ma daca gresesc):

Coral Dawn (roz)
Swan lake (alb-crem)
Westerland (abricot)
Gruss an Bayern (rosu) -asta e kormunul ala
Zéphirine Drouin (roz)

Vrea sa-l scoata pe cel rosu si sa planteze Isaac perreire in locul lui. Intre westernald si Zéphirine Drouon. Stiind ca Zéphirine arata asa (tocmai mi-a inflorit nitel):

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]




Cauta unul rosu ca sa-l puna pe un gard, intre flori rosii si galbene. Sympathy nu e rau, nu l-am vazut cu ochii mei, insa are o reputatie foarte buna. Se poate si un galben, nu neaparat un rosu.

Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

la Bubu - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 6 Icon_minitimeJoi Mai 05, 2011 2:18 pm

Mie îmi place mult Bicentenaire de Guillo ... arată ca o floare de bujor. Eu am să-l caut!t
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

la Bubu - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 6 Icon_minitimeJoi Mai 05, 2011 3:05 pm

Sa vezi parfum pe el, Penelopa! E din seria Generosa de la Guillot. Totii ghiloţii au parfumuri si culori aparte, plus forme de vis Very Happy
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 6 Icon_minitimeJoi Mai 05, 2011 3:18 pm

Pene si mie imi place, o fi parfumat ?
Karla mersi pt poze arata bestial, pacat ca nu e asa parfumat cum se scrie.
Cred ca ieri am zapacit un pic lumea.
Deci pe bolta sa se intalneasca cu Variegata pun un bourbon, unul din cei 2 de care am discutat, ori Madame Isaac ori cel recomandat de Karla.
Mai imi trebuie un urcator rosu mai in spate, in coltum cu flori rosii si galbene.
In poza se vede si locatia bourbonului si a viitorului trandafir rosu, se vede scara.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
In dreapta, pe gard este Coral down.
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 6 Icon_minitimeJoi Mai 05, 2011 3:22 pm

Pt ca Tink zicea ca nu merge pe post de rosu Red eden, ziceam sa-l pun pe gard in locul celui rosu, intre Westerland si Zephirine.
Scuze daca v-am zapacit Embarassed .
Pana la urma ii gasesc eu loc. Acu imi place si bicentenarul...
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 6 Icon_minitimeJoi Mai 05, 2011 6:07 pm

Ca sa mai schimbam discutia, ca imi zumzaie numai trandafiri in cap, am o intrebare :
Doamnelor cand vreti sa veniti la mine ? Am inteles ca in 11-12 iunie va duceti la duceti la Attila.
In 17-18 plec in vacanta, deci ar putea fi ori ultimul weekend din mai ori primul din iunie. Sau propuneti voi.
P.S. prevad o reorganizare majora a gradinii, din pacate nu o sa pot face tot la toamna, sigur ma intind pe 2 ani.
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

la Bubu - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 6 Icon_minitimeJoi Mai 05, 2011 6:09 pm

Lasa Bubule ca mult a fost putin a ramas Very Happy Crezi tu ca o sa o lungesti doar pe 2 ani Laughing
De saptamana viitoare o sa fie caldura, asa ca orice we e bun Wink
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 6 Icon_minitimeJoi Mai 05, 2011 6:20 pm

Stef de cand nu ne-am vazut m-am procopsit cu o problema la spinare, nu pot gradinari decat de pe scaunel. Daca ma aplec din mijloc ma doare. Iar barbatii din casa se uita si nu prea ma ajuta decat de pe alee Evil or Very Mad . De-aia am zis 2 ani, vorba ta daca nu cumva mai mult.Ca daca ma apuc sa mut trandafiri si tufe iti dai seama.
Vedem si cum e vremea, dar cred ca vreti si sa vedeti ceva inflorit, nu ?
Si cand ma gandesc la Karla si ca ii infloresc trandafirii si la noi ploua mocaneste ca in octombrie...
Dar cand vreti voi, asa ca hotarati-va.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

la Bubu - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 6 Icon_minitimeJoi Mai 05, 2011 6:30 pm

Bubu nu ne-ai zapacit,e greu sa dai sfaturi pe o locatie pe care nu o stii si cu plnte carora nu le cunosti exact culorile
De exemplu eu am 3 Westerland ,unul cumparat si 2 prinsi de mine si niciunul ,nu are exact aceleasi culori
Westerlandul mama e la umbra si e mai intens decat primul pui,care e si protejat si in plin soare(troneaza langa usa serei si al treilea e inca pui,e spre nord ,desi are destul de mult soare
Conteaza si pamantul si soarele si o multime de lucruri
Cel putin la mine asa se intampla
Daca ai probleme cu sppatele eu zic ca ar trebui sa faci intai ceva fizioterapie si dupa aai sa te apuci de mutat
Vrei un Rose Eden langa un Westerland?
Nu-i cam riscant?
Si pestritul si Bourbonul de care zicea Karla sunt de poveste
Am niste "pofte " de trandafiri d-astia demma ia cu ameteala
Tocmai vroiam sa fac aleea de intrare cu arbusti si cu o bolta de vie,acu ma gandesc ca as putea sa fac o bolta de trandafiri sub care sa-mi parchez masina
Femeie nebuna!(de mine ziceam)
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 6 Icon_minitimeJoi Mai 05, 2011 6:42 pm

Tink fac fizioterapie dar cand e vreamea asa ploioasa ma resimt mai rau ca de obicei.
Si mie mi se pare riscant cu Red eden langa Westerland, asa ca ma gandesc sa-l mut. Oricum pe stanga am multe flori galbene si portocalii deci ar merge si dansul.
Cel mai simplu mi se pare sa fac o delimitare cromatica, In dreapta rozuri, alb, grena-purpuriu, mov si ce-o mai fi si pe stanga galben, portocaliu, rosu-mac. De-aia am zis ca mut 2 ani plante. Ma hotarasc pana la toamna, ca eu sunt dusa cu capul cand mi se pune pata, gata...
Mai simplu mi se pare sa stabiliti data vizitei Very Happy .
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

la Bubu - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 6 Icon_minitimeJoi Mai 05, 2011 6:45 pm

Sugestia mea era ca sa ne vedem cand incep sa infloreasca trandafirii si clematitele ca sa ti-le putem admira
Daca sunt numai frunze e mai greu cu datul parerii ca sunt toate la fel(sau aproape)
In privinta mutatului ........nu mai vb ca ma apuca disperarea cate vreau sa le mut
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 6 Icon_minitimeJoi Mai 05, 2011 6:51 pm

De obicei la sfarsitul lui mai erau toate inflorite, dar cu vremea asta ce sa zic. Au boboci si clematitele, chiar mari, si trandafirii dar vedem cum o sa fie vremea ca poate se incalzeste si intram in normal.
Am auzit la tv ca la noapte in Bucuresti sunt 6 grade, e toamna in toata regula.
Sus In jos
georgiana

georgiana


Numarul mesajelor : 2072
Localizare : valenii de munte/prahova
Joburi/Distractii : hibiscusii
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 19/03/2011

la Bubu - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 6 Icon_minitimeJoi Mai 05, 2011 6:54 pm

bubu a scris:
e toamna in toata regula.

mai are rost sa spun cum e la mine?
Sus In jos
Continut sponsorizat





la Bubu - Pagina 6 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 6 Icon_minitime

Sus In jos
 
la Bubu
Sus 
Pagina 6 din 44Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 25 ... 44  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: