Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 la Bubu

In jos 
+31
ghana
laurabv
Paulyna
popescugp
Marga
georgy
duduta190578
anasstasia
gabriela60
marirogo
Carina
elena410
doinabacau
geodezia
codruta
Doini
mihaela
Mirela
ani
Attila
costieanuconstantin
Vernil
Rux
Tinkerbell
sicamin
georgiana
Karla
Myosotis
stefana
penelopa
bubu
35 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 22 ... 40, 41, 42, 43, 44  Urmatorul
AutorMesaj
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

la Bubu - Pagina 41 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 41 Icon_minitimeJoi Mai 15, 2014 8:46 pm

Doamne, superba e Salma es Said!... mi-a inflorit si mie anul asta mai bine decat anul trecut (cand abia mi-a aratat vreo 3 flori). Ea si Ines Sastre sunt niste splendori.
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 41 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 41 Icon_minitimeJoi Mai 15, 2014 8:56 pm

Multumesc Karla. Da, e superba si anul asta are o culoare mult mai intensa fata de cea de anul trecut.
E o nuanta de purpuriu, cred ca vremea racoroasa e ''de vina". A si crescut foarte mult, e plina de boboci, cred ca are peste 50.


In schimb Ines nu se grabeste, cred ca vrea mai multa caldura sa-nfloreasca.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

la Bubu - Pagina 41 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 41 Icon_minitimeJoi Mai 15, 2014 8:58 pm

La mine Ines are boboci inca mici, dar sunt sumedenie... trebuie sa o tratez ca da semne de marsonia (are un miscanthus lânga ea care incepe sa ia amploare)
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 41 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 41 Icon_minitimeVin Mai 16, 2014 10:59 pm

Azi a stat ploaia si am facut poze... multe  Very Happy . Ca nu stiu daca maine nu ploua iar.
Gradina mea e cam ciufulita, dar a inceput spectacolul trandafirilor. Dar ce-i mai frumos abia urmeaza.


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

la Bubu - Pagina 41 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 41 Icon_minitimeSam Mai 17, 2014 10:12 am

Splendide flori si promisiuni in perspectiva...
Agnes Schillinger si William Christie sunt mai frumosi la tine decat la mine (iar pe Agnes am plantat-o in acelasi timp mi se pare, la tine a crescut mai bine).
Si Rosomanul Janon arata splendid, imi pare rau ca nu mi l-am luat si eu, insa la toamna fac un masiv multicolor si mi-l cumpar.

Eu Salmei i-am taiat mai bine de jumatate din flori si le-am pus in vaza pe o noptiera: ma omoara mirosul ei...
Bravo, Bubu, ai o mâna verde, da' verde inchis! Very Happy
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 41 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 41 Icon_minitimeSam Mai 17, 2014 11:08 am

Multumesc Karla.

Eu nu ma-ndur sa tai flori din gradina, singura exceptie o fac pentru nepoata-mea. In rest vad negru cand imi cere cineva flori...



De la atata ploaie toate au crescut bine, chiar mai mult decat era prevazut. Iar imi stica planul Very Happy .
Bujorii roz au aproape 1,4 m inaltime, i-am masurat aseara. ii am de 7 ani in gradina si niciodata n-au sarit de 1,2 m.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

la Bubu - Pagina 41 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 41 Icon_minitimeSam Mai 17, 2014 11:24 am

Trebuie musai sa-i divizezi pe bujori la toamna, ca alta solutie nu vad ca sa-i pastrezi in inaltime convenabila...
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 41 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 41 Icon_minitimeSam Mai 17, 2014 12:19 pm

Daca ar fi numai bujorii ar fi simplu, dar si multi trandafiri au crescut ca nebunii. Florajet e mai inalta decat Bocuse si Sophia, in fata carora e pusa. Am pus niste bete sa-ncerc sa arcuiesc ramurile, cum m-ai invatat.

Parfum de reve are 1 m deja, Faunii iar au peste 1 m, noroc ca anul asta au crescut si trandafirii din spatele lor, si mai am exemple  Very Happy ...


In schimb un exemplar de Patricia, luat in toamana de la Morvan trage sa moara, ceva nu-i place. Al doilea e mare si frumos, dar primul n-are 5 cm. Ma gandesc sa-l mut, chit ca a trecut perioada de mutat plantele.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

la Bubu - Pagina 41 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 41 Icon_minitimeSam Mai 17, 2014 12:30 pm

Pfiu, ce ritm de crestere are Florajet... insa Sophia o sa creasca si ea ca nebuna, n-ai grija. Sare mai multe de doi metri in timp iar Bocuse creste mai incet.

Muta pe patricia intr-un ghiveci, e mai usor de ingrijit. Dupa ce-si revine, o poti transplanta.
Am patit si eu la fel cu niste achilee, habar n-am de ce n-au vrut sa creasca in pamant, ca am taman solul care le convine lor. le-am scos si le-am pus in ghivece si si-au revenit imediat. Au crescut numai bine...
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 41 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 41 Icon_minitimeJoi Mai 22, 2014 12:09 am

Mi-a inflorit caldarursa galbena din comanda de la Morvan, nu mi-a iesit bine in poza, e galben intens.
Sunt curioasa daca e remontanta, cum era laudata pe site :

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Imi infloresc bujorii roz, la toamna umblu la ei ca s-au facut prea mari, cine vrea sa zica :

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Si trandafirul cu cea mai frapanta culoare din gradina mea. Poza nu poate reda culoarea reala, stiu ca v-am mai povestit despre el, sper sa nu va plictisesc :

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
Rux

Rux


Numarul mesajelor : 281
Localizare : ardeal
Joburi/Distractii : viata de zi cu zi
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 30/03/2011

la Bubu - Pagina 41 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 41 Icon_minitimeJoi Mai 22, 2014 6:13 am


Bubule, Dee Dee Bridgewater este catarator,da ?
Eu l-am achizitionat anul asta si deja s-a aclimatizat cu locul. Culoarea este splendita.

Ai o gradina cu multe frumuseti.Modul in care ai orientat cresterea trandafirilor imi place maxim.
Finii mei zici ca-s bine? Tizii lor nu au inflorit ,dar cred ca atunci cind o vor face va fi un spectacol.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

la Bubu - Pagina 41 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 41 Icon_minitimeJoi Mai 22, 2014 9:27 am

Na, acum, trebuie sa invat denumirile trandafirilor mei ca sa ma bag si eu in vorba cu voi  Very Happy  Pe vreo cativa ii mai stiu, dar pe cei mai multi nu i-am stiut decat atunci cand i-am comandat  Laughing 
Bubulino, ma cam starneste (cu numele, mai ales) trandafirul "Violette Parfumee"  drunken ... e chiar asa de parfumat???
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

la Bubu - Pagina 41 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 41 Icon_minitimeJoi Mai 22, 2014 10:00 am

Caldarusa galbena trebuie o suprimi (floarea adica) in momentul in care incepe sa se ofileasca (asa scria pe site). Adica indata ce paleste. Cica alta o sa-i ia locul (sunt si eu curioasa...)

Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

la Bubu - Pagina 41 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 41 Icon_minitimeJoi Mai 22, 2014 10:02 am

Voiam sa te intreb, Belle de Sardaigne ti-a inflorit mai deschis anul asta, sau e un efect de aparat fotografic?
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 41 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 41 Icon_minitimeJoi Mai 22, 2014 11:54 am

Rux, Dee Dee este catarator si pot sa-ti spun ca eu am ramas cu gura cascata cand s-a deschis prima floare, vazusem destule poze pe net, dar realitatea m-a lasat paf.


Finul tau e bine, are bobocii mari, o sa pun poze cand va inflori.
Multumesc de aprecieri, trandafirii i-am palisat pe garduri, dar asta inseamna ca toata ziua leg la ei, sa fie ramurile cat mai la orizontala. Umblu cu foarfeca si sfoara dupa mine  Very Happy .
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 41 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 41 Icon_minitimeJoi Mai 22, 2014 11:57 am

Pene, chiar e foarte parfumat, dar la mine cam toti sunt parfumati, e unul din criteriile de alegere.



Karla, floarea la Belle de sardaigne se deschide roz si apoi se decoloreaza spre alb. E pus intr-o zona cu mult soare.
Sus In jos
Rux

Rux


Numarul mesajelor : 281
Localizare : ardeal
Joburi/Distractii : viata de zi cu zi
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 30/03/2011

la Bubu - Pagina 41 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 41 Icon_minitimeJoi Mai 22, 2014 1:46 pm

Bine Bubu ,multumesc de raspuns.
Astept sa infloreasca si la mine.Evident,la anul ce vine.
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 41 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 41 Icon_minitimeJoi Mai 22, 2014 2:18 pm

Poate iti face o floricica de anul asta, ca sa-l vezi....


Tu intervii asa de rar, chiar ma bucur ca scrii in gradina mea.
Sus In jos
Rux

Rux


Numarul mesajelor : 281
Localizare : ardeal
Joburi/Distractii : viata de zi cu zi
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 30/03/2011

la Bubu - Pagina 41 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 41 Icon_minitimeJoi Mai 22, 2014 2:56 pm

Bubule ,am ceva cicatrici ,de aceia.

Ma bucur ,insa ,daca apreciezi interventiile mele. Nu sint gratuite .

O sa mai trec pe aici ,ca -mi place .


Apropo ,am uitat cum se pun pozele .Parca as mai deschide poarta gradinii mele...
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 41 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 41 Icon_minitimeJoi Mai 22, 2014 3:18 pm

Eu pun pozele cu postimage, mi se pare cel mai simplu. Ai incercat ?


Chiar vroiam sa te rog sa pui poze, dar n-am indraznit.
Sus In jos
stefana

stefana


Numarul mesajelor : 1443
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Plantele si mersul pe jos
Stare de spirit : Fericirea vine din lucruri marunte
Data de inscriere : 08/06/2008

la Bubu - Pagina 41 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 41 Icon_minitimeJoi Mai 22, 2014 3:56 pm

Rux a scris:

Apropo ,am uitat cum se  pun pozele .Parca as mai deschide poarta gradinii mele...
Hehee, de mult n-am mai vazut poze din gradina ta  Rolling Eyes Parca la tine era o zona in trepte extrem de interesanta...
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

la Bubu - Pagina 41 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 41 Icon_minitimeJoi Mai 22, 2014 4:02 pm

bubu a scris:
Eu pun pozele cu postimage, mi se pare cel mai simplu. Ai incercat ?

Alina, mai povesteste o data cum se face, poate-mi intra si mie la cap  drunken 
Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

la Bubu - Pagina 41 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 41 Icon_minitimeJoi Mai 22, 2014 7:23 pm

Superbi trandafirii, bujorii si celelalte flori din gradina ta Alina, felicitari! Si pe langa frumusete ce parfum trebuie sa fie...
Sus In jos
bubu




Numarul mesajelor : 2033
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : in general buna
Data de inscriere : 09/06/2008

la Bubu - Pagina 41 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 41 Icon_minitimeJoi Mai 22, 2014 9:17 pm

Multumesc Dana. Parfumul e foarte important, parca nu iubesc la fel de mult florile fara parfum, am si eu "piticii" mei, trebuie musai sa miroasa  Very Happy .
Sus In jos
Dana Caras

Dana Caras


Numarul mesajelor : 1154
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Iubesc orhideele
Stare de spirit : Fericita si mereu optimista
Data de inscriere : 23/02/2014

la Bubu - Pagina 41 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 41 Icon_minitimeJoi Mai 22, 2014 9:55 pm

Ma simt mult mai bine cand vad ca si altii au "pitici"!  Laughing 
Sus In jos
Continut sponsorizat





la Bubu - Pagina 41 Empty
MesajSubiect: Re: la Bubu   la Bubu - Pagina 41 Icon_minitime

Sus In jos
 
la Bubu
Sus 
Pagina 41 din 44Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 22 ... 40, 41, 42, 43, 44  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: