Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Liquidambar styraciflua - Arborele de crocodil

In jos 
+2
Myosotis
penelopa
6 participanți
AutorMesaj
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Liquidambar styraciflua - Arborele de crocodil Empty
MesajSubiect: Liquidambar styraciflua - Arborele de crocodil   Liquidambar styraciflua - Arborele de crocodil Icon_minitimeVin Mar 11, 2011 2:13 pm

Fiindcă din mulţimea copacilor comandaţi la Sieberz am primit doar acest copăcel, îi dedic un topic. Cool

Originar este din America de N.
Are port piramidal, elegant, regulat, cu frunze căzătoare formate din 5 lobi de culoare verde vara, dar care se colorează toamna în roşu, purpuriu-violet.
Florile lui sunt mici, galben-pai, în buchete, iar fructele rotunde, brune la maturitate.
Dacă are condiţii, atinge înălţimi de 20-25 m, diametrul coroanei de 6-12 m, având o creştere rapidă. Se dezvoltă bine în plin soare, în sol uşor acid (nu-i place solul calcaros şi sărac), afânat, fertil şi umed.

Ţinând cont de aceste biete informaţii găsite pe Net, i-am sortit deja o locaţie: lângă gardul cu vecinu' Gheotghe, la soare dar aproape de viitoarea băltoacă pe care mi-o tot fac de 5 ani Laughing , după ce cumpăr un sac de 50 l de pământ acid.
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Liquidambar styraciflua - Arborele de crocodil Empty
MesajSubiect: Re: Liquidambar styraciflua - Arborele de crocodil   Liquidambar styraciflua - Arborele de crocodil Icon_minitimeVin Mar 11, 2011 9:22 pm

Din asta nu am. Dar ce legatura o avea cu crocodilul ?
Si la Sieberz cate plante ai comandat ? Macar sper ca n-ai platit inainte ?
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Liquidambar styraciflua - Arborele de crocodil Empty
MesajSubiect: Re: Liquidambar styraciflua - Arborele de crocodil   Liquidambar styraciflua - Arborele de crocodil Icon_minitimeDum Mar 13, 2011 8:34 am

Am comandat multe, dar nu mi-au adus decat Arborele de crocodil (chiar nu vad vreo legatura cu crocodilu' Shocked ), anemone de toamna, busuioc salbatic cu flori mari si o hosta (radacini, sa nu-ti inchipui altceva Laughing ).
Nu mi-au trimis arborele de fier, rodiu decorativ, yucca variegata de gradina si, nici nu mai stiu ce-am comandat. A fost o comanda mare de 1000 lei pentru mai multi colegi. Nici lor nu le-a adus tot. :x

Ce-mi place la Sieberz e cum impacheteaza plantele si faptul ca se plateste ramburs. Wink ... si ca mi-a dat, bonus, ingrasamant Humus pentru plante. Laughing
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Liquidambar styraciflua - Arborele de crocodil Empty
MesajSubiect: Re: Liquidambar styraciflua - Arborele de crocodil   Liquidambar styraciflua - Arborele de crocodil Icon_minitimeDum Mar 13, 2011 10:17 pm

Maama, ce bonus Very Happy Vad ca e ultima moda - sa faci humus de rama. deja sunt unii care fac bani din asta.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Liquidambar styraciflua - Arborele de crocodil Empty
MesajSubiect: Re: Liquidambar styraciflua - Arborele de crocodil   Liquidambar styraciflua - Arborele de crocodil Icon_minitimeSam Iun 25, 2011 6:48 pm

Dupa cum v-am mai spus prin alte parti, acest arborel mititel, nu stiu de ce, asa dintr-o data, dupa o ploaie, s-a ofilit. 😢
http://penelopa.sunphoto.ro/alte_chestii/39863010
Asa arata in ziua cand l-am vazut prima oara ofilit:
http://penelopa.sunphoto.ro/alte_chestii/39863009
Azi arata jalnic! Asa ca, l-am scos si l-am replantat intr-un ghiveci mare, dupa ce i-am indepartat toate frunzele uscate si am taiat putin din crengute. Sper sa-si revina.
Eram curioasa ce s-a intamplat la radacina lui, fiindca parea sa nu fi avut apa, desi a plouat in draci pe aici, iar eu il udam sistematic.
Radacina lui arata bine, dar sub balotul lui de pamant am gasit pamantul cam ... uscat. Shocked
Cred ca stiu unde am gresit: din exces de zel, am facut o groapa mult prea mare pentru un arbore atat de mic, pe care am umplut-o cu pamantde padure amestecat cu pamant de conifere. A trebuit sa pun mult pamant in groapa, apoi am pus arborele cu balotul lui. Am calcat eu in jurul lui dupa plantare, dar sub el a rama tot rarefiat. Probabil, apa se scurgea pe langa balot prelingandu-se in adancime. :x
Sus In jos
markosayan




Numarul mesajelor : 1
Localizare : Constanţa
Joburi/Distractii : creşterea plantelor
Stare de spirit : optimistă
Data de inscriere : 18/11/2012

Liquidambar styraciflua - Arborele de crocodil Empty
MesajSubiect: Re: Liquidambar styraciflua - Arborele de crocodil   Liquidambar styraciflua - Arborele de crocodil Icon_minitimeDum Noi 18, 2012 10:55 pm

Liquidambar styraciflua este cunoscut sub denumirea de arborele de chihlimbar. Şi întradevăr, este foarte frumos.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Liquidambar styraciflua - Arborele de crocodil Empty
MesajSubiect: Re: Liquidambar styraciflua - Arborele de crocodil   Liquidambar styraciflua - Arborele de crocodil Icon_minitimeLun Noi 26, 2012 8:23 pm

Daca stii mai multe despre acest arbore, mai povesteste-ne, ca poate ma convingi sa cumpar altul. Wink
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Liquidambar styraciflua - Arborele de crocodil Empty
MesajSubiect: Re: Liquidambar styraciflua - Arborele de crocodil   Liquidambar styraciflua - Arborele de crocodil Icon_minitimeLun Noi 26, 2012 9:29 pm

Are nevoie de foarte multa lumina acest arbore, dar si de caldura cu multa umiditate. Asa ca mai incearca Very Happy
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Liquidambar styraciflua - Arborele de crocodil Empty
MesajSubiect: Re: Liquidambar styraciflua - Arborele de crocodil   Liquidambar styraciflua - Arborele de crocodil Icon_minitimeMar Noi 27, 2012 8:56 am

Ai pus un link pe Tm si am vazut ca numai varianta salbatica rezista pana la - 30*C. Asa ca, daca as gasi un astfel de exemplar, l-as lua, ca din arbustii care trebuie sa-i trec iarna in ghiveci, in casa, m-am cam saturat.
Am acum in balcon, la iernat, 4 leandri mari, 2 bougainvillea mari, o gardenia uriasa, un rodiu, un viburnum, 2 camelii, 4 brugmansii, 2 lantane, un lamai, 2 rosmarini, 5 passiflore si "n" muscate Very Happy ... iar balconul nu are decat 3 mp Neutral
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Liquidambar styraciflua - Arborele de crocodil Empty
MesajSubiect: Re: Liquidambar styraciflua - Arborele de crocodil   Liquidambar styraciflua - Arborele de crocodil Icon_minitimeMar Noi 27, 2012 9:14 am

L-am vazut si eu undeva dar am uitat sa-l iau sau n-aveau decat exemplarul mama
N-am retinut exact,astept oricum sezonul urmator sa pun mana pe el
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Liquidambar styraciflua - Arborele de crocodil Empty
MesajSubiect: Re: Liquidambar styraciflua - Arborele de crocodil   Liquidambar styraciflua - Arborele de crocodil Icon_minitimeMar Noi 27, 2012 10:59 am

penelopa a scris:
Ai pus un link pe Tm si am vazut ca numai varianta salbatica rezista pana la - 30*C. Asa ca, daca as gasi un astfel de exemplar, l-as lua, ca din arbustii care trebuie sa-i trec iarna in ghiveci, in casa, m-am cam saturat.
|

A avut grija cineva sa stearga postarile mele, inclusiv cel cu linkul. Ala se vrea un forum dedicat trandafirilor, ca d-aia i-a gonit pe toti de acolo. Ii lipseste vergeaua, ca in rest, are toate dotarile.
Sus In jos
sicamin

sicamin


Numarul mesajelor : 389
Localizare : timisoara
Joburi/Distractii : drumetii ,gradinarit
Stare de spirit : destul de buna
Data de inscriere : 01/04/2011

Liquidambar styraciflua - Arborele de crocodil Empty
MesajSubiect: Re: Liquidambar styraciflua - Arborele de crocodil   Liquidambar styraciflua - Arborele de crocodil Icon_minitimeMar Noi 27, 2012 11:20 am

Vernil ,cred ca asta e linkul
http://penninckxplantes.penninckx.org/Liq_sty.php
A fost mutat .
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Liquidambar styraciflua - Arborele de crocodil Empty
MesajSubiect: Re: Liquidambar styraciflua - Arborele de crocodil   Liquidambar styraciflua - Arborele de crocodil Icon_minitimeMar Noi 27, 2012 7:11 pm

Da, Vernilo, a fost mutat la topicul aceluiasi arbore deschis inaintea ta de altcineva. pirat
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Liquidambar styraciflua - Arborele de crocodil Empty
MesajSubiect: Re: Liquidambar styraciflua - Arborele de crocodil   Liquidambar styraciflua - Arborele de crocodil Icon_minitimeMar Noi 27, 2012 7:18 pm

Asta inseamna ca a invatat sa faca si mutari, nu doar stergeri. A avansat, bravo ei ! Very Happy
Oricum, se pare ca arborele asta mai este cunoscut si ca arborele de chihlimbar...
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Liquidambar styraciflua - Arborele de crocodil Empty
MesajSubiect: Re: Liquidambar styraciflua - Arborele de crocodil   Liquidambar styraciflua - Arborele de crocodil Icon_minitimeMar Noi 27, 2012 8:43 pm

... pai, asa spune si mai noul nostru membru CG, markasyan, in singura lui postare de la acest topic Very Happy
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Liquidambar styraciflua - Arborele de crocodil Empty
MesajSubiect: Re: Liquidambar styraciflua - Arborele de crocodil   Liquidambar styraciflua - Arborele de crocodil Icon_minitimeLun Dec 03, 2012 1:38 pm

Pene, daca iti doresti un arbore cu frunze frumos si variat colorate, mai bine te orientezi catre scorus - aronia - face si fructe comestibile, deci are si flori, creste suficient de inalt peste 3 m, este foarte rezistent la geruri. Piticul meu e fericit in gradina, frunzele lui rotunde s-au colorat in rosu-visiniu. Abia astept sa-l vad in primavara, sper sa faca si flori.

Un arbust extrem de elegant si colorat este si paducelul, cu fructele lui rosii, comestibile - in ciorchini. Ce am observat pana acum, ca parte negativa, este ca nu creste foarte inalt. Sau poate nu i-ama sigurat eu conditiile necesare.

Imi cer scuze ca am facut vraiste topicul arborelui crocodil-chihlimbar. Nu stiu cum sa mut postarile, ca as face-o. Oricum, importanta este informatia.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Liquidambar styraciflua - Arborele de crocodil Empty
MesajSubiect: Re: Liquidambar styraciflua - Arborele de crocodil   Liquidambar styraciflua - Arborele de crocodil Icon_minitimeLun Dec 03, 2012 3:48 pm

Ei, lasa, ca tot de la Arborele de crocodil ai plecat... Liquidambar styraciflua - Arborele de crocodil 57490470

Un Scorus imi voi lua (cu siguranta) la primavara, iar Paducel am vreo 3 iesiti de buna voie in movila din spate, dar tot voi vrea si arborel de chihlimbar Wink, chit ca ma chinui cu protejarea lui peste iarna.
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Liquidambar styraciflua - Arborele de crocodil Empty
MesajSubiect: Re: Liquidambar styraciflua - Arborele de crocodil   Liquidambar styraciflua - Arborele de crocodil Icon_minitimeJoi Dec 06, 2012 7:05 pm

Eu am pus arbustul de goji intr-un ghiveci ce-l tin acum pe balcon, la 10 grade. Face frunze si creste voiniceste ...
Iar cu cateva fructe uscate de goji m-am jucat, adica le-am pus in pamant si stau la caldura si lumina. Au crescut si arata ca un mini-gazon ... Trebuie sa le separ.
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Liquidambar styraciflua - Arborele de crocodil Empty
MesajSubiect: Re: Liquidambar styraciflua - Arborele de crocodil   Liquidambar styraciflua - Arborele de crocodil Icon_minitimeVin Dec 07, 2012 10:08 am

Pe bune?
Ai luat goji uscate de la plafar si le-ai pus in pamant?
Vreau si eu
Sa stii ca la varfulete-le de la Geo le-au dat niste lastari de cativa cm...asa 6-7cm
Eu zic ca s-au prins
Azi ma duc sa caut goji uscate
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Liquidambar styraciflua - Arborele de crocodil Empty
MesajSubiect: Re: Liquidambar styraciflua - Arborele de crocodil   Liquidambar styraciflua - Arborele de crocodil Icon_minitimeVin Dec 07, 2012 2:01 pm

Avea fiica-mea 1 kilogram de fructe uscate ... a uitat sa le ia cu ea ... asa ca acum, fie le mananc eu in salate de fructe, fie le plantez in pamant Liquidambar styraciflua - Arborele de crocodil 421221538

Imi place la nebunie sa mananc merisor in loc de bomboane, dar nu fruct uscat, ci normal. E putin mai mare ca o stafida, dar e acrisor si f.sanatos. F.B. ptr, infectii urinare ... Sad
Sus In jos
Tinkerbell

Tinkerbell


Numarul mesajelor : 2311
Localizare : Insula de Smarald
Joburi/Distractii : scurmatul
Stare de spirit : zburatoare
Data de inscriere : 08/04/2011

Liquidambar styraciflua - Arborele de crocodil Empty
MesajSubiect: Re: Liquidambar styraciflua - Arborele de crocodil   Liquidambar styraciflua - Arborele de crocodil Icon_minitimeSam Dec 08, 2012 4:36 pm

Sunt foarte bune,din pacate eu n-am reusit sa-i fac sa traiasca la mine in curte mai mult de 2 ani o tufa
Aia a fost cea mai longeviva
Sus In jos
Continut sponsorizat





Liquidambar styraciflua - Arborele de crocodil Empty
MesajSubiect: Re: Liquidambar styraciflua - Arborele de crocodil   Liquidambar styraciflua - Arborele de crocodil Icon_minitime

Sus In jos
 
Liquidambar styraciflua - Arborele de crocodil
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: In gradina :: Din toate cele ... verzi :: Arbori-
Mergi direct la: