Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Bine ati venit !
Haideti sa vorbim despre gradinile noastre !
Clubul gradinarilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Clubul gradinarilor

Grebla, sapa si urzica fac gradina frumusica !
 
Portal*AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Ograda lu' Cloantza

In jos 
+25
Ionut
duduta190578
gabriela60
doina
simonaelena
Carina
gabi_gabriella
sicamin
geodezia
Doini
Mihai
ani
costieanuconstantin
Tinkerbell
Rux
codruta
bubu
Karla
GetaV
georgiana
doinabacau
stefana
Myosotis
Vernil
penelopa
29 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 20 ... 36, 37, 38, 39, 40  Urmatorul
AutorMesaj
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 37 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 37 Icon_minitimeJoi Iul 05, 2012 6:07 pm

Si la mine au inflorit muscatele de la Pene, sunt o multime de culori. Iar aici mi-am cumparat 3 muscate cu frunza creata, cu miros de smirna, infloresc ca disperatele. Vad ca suporta caldura intensa. SI daca faceti un club al iubitorilor de muscate, adica cu provenienta de la tara Very Happy sa nu ma excludeti Very Happy Niciodata nu voi renunta la ele
Sa nu uit, aici, la Slatina, am intalnit o multime de barbati care iubesc florile si le ingrijesc. Purtam lungi discutii despre trandafiri, clematite. Nu prea au flori de interior, fiindca nu au suficient spatiu, dar au trandafiri fara numar.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 37 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 37 Icon_minitimeJoi Iul 05, 2012 6:46 pm

Pai, nu stiu daca are vreo legatura cu provenienta de la tara... eu cred ca mi s-a acrit de ele ca mama avea numai muscate pe balcon de cand eram copil si pâna azi... cred ca e un efect de saturatie Very Happy
Sus In jos
duduta190578

duduta190578


Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 37 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 37 Icon_minitimeVin Iul 06, 2012 7:29 am

Mie imi plac tare mult,infloresc bogat si continuu,nu sunt tare pretentioase ca alte plante si in plus sunt foarte multe culori si feluri.
Sus In jos
Marga

Marga


Numarul mesajelor : 1555
Localizare : Timisoara
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 16/07/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 37 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 37 Icon_minitimeVin Iul 06, 2012 7:31 am

Si mie imi plac muscatele am de toate felurile nu sint pretentioase iarna le tin in repaos iar vara imi daruiesc cele mai frumoase flori .
Sus In jos
duduta190578

duduta190578


Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 37 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 37 Icon_minitimeVin Iul 06, 2012 7:52 am

Asa este.Am pierdut o englezeasca grena cu roz si tare mi-e ciuda ca era asa de frumoasa!
Am tot dat din ea si cred ca a afectat-o ca s-a uscat de tot!
In rest sunt bogat inflorite,le puteti vedea aici!

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
leonor

leonor


Numarul mesajelor : 1070
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 13/02/2012

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 37 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 37 Icon_minitimeVin Iul 06, 2012 8:03 pm

Si mie imi plac muscatele forte mult, daca as sta la curte cred ca ar fi plina de muscate si alte flori, dar nici la bloc nu ma las de pasiunea mea Very Happy .
Sus In jos
duduta190578

duduta190578


Numarul mesajelor : 1686
Localizare : onesti
Data de inscriere : 27/07/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 37 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 37 Icon_minitimeVin Iul 06, 2012 11:08 pm

Eu am multe muscate,dar le tin la tara ca la bloc nu le merge bine!
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 37 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 37 Icon_minitimeSam Sept 08, 2012 5:02 pm

In vara asta, nici muscatelor nu le-a mers bine afara! Neutral
De altfel, vara asta m-a aruncat direct in depresie si desnadejede pale
Dupa ce ca la serviciu nu-mi gasesc locul (in jumatate de an ne-am mutat in vreo 3 servicii, iar acum tocmai asteptam sa vedem ce dispozitii mai primim, avand in vedere ca noua organigrama n-a apucat sa intre in functiune, fiindca la numai 2 luni ne-a schimbat -iar- directorul general, care are alta viziune despre organizare affraid ), nici acasa nu mi-am gasit un refugiu No
Gradinile mele sunt sarace si uscate, pe ici-colo cate o floricica ametita pirat
Noroc cu rudbechia de la GetaV
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
... cu Iarba de Pampas care, conform unor "preziceri", dupa 2 ani dispare, a mea a facut multe spice aurii in al 3-lea ei an
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
si Phloxul plantat anul trecut, care nu s-a lasat coplesit de arsita
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
S-a descurcat bine si lantanele scoase afara, dupa o pauza de o luna
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 37 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 37 Icon_minitimeSam Sept 08, 2012 5:18 pm

Am o "achizitie" noua, dar nu e ultima:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
O cheama Lili (ca pe stapana-sa, o colega Laughing ), are acum 3 luni si are ochi albastri ("argumentul" care m-a convins), dar catel mai sonat ca asta n-am vazut pirat Mi-a umplut gradina din fata de gropi, mi-a rupt multe flori, mi-a scos plante din ghivece si le-a tarat prin curte, face pipi numai in usa noastra de la intrare ... affraid
Intre timp, mai vin la masa in curtea din spate 2 caini mari:unul e al campului, altul e aruncat din satul vecin, fiindca e mare, negru, mananca mult si nu latra decat atunci cand ii e foame.
Deci, am eu 6 caini, plus astia 2 de pe camp, plus 3 ai vecinului Gheorghe... in total, 12, ca m-am trezit acum 2 zile cu o scarmaza mica, de vreo luna, pe care, evident, nu pot s-o alung. No
Tocmai a fost mama mea la mine si m-a dondonit intru-una ca muncesc numai pentru caini si-mi cheltui banii pe ei Neutral Ce sa fac? am zis, daca m-am trezit cu ei in curte?
Pai, zice mama, acum ca lumea a aflat ca iubiti cainii si-i adoptati pe toti care va intra in curte, o sa va tot arunce catei peste gard!!1
I-am zis: Mamico, nu cobi!
Si, a 2-a zi, cand m-am dus sa dau de mancare la cateii mici din fata, la troacele lor era ... un catelus mic, atat de mic cum n-am mai vazut Shocked
Este atat de dragalasa, de frumoasa si vioaie, ca n-am putut s-o duc undeva.
Asa ca, Tina e cel mai nou si mai mic "mebru " al familiei si e "jucaria" lui Lili.
Offff!
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 37 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 37 Icon_minitimeSam Sept 08, 2012 5:37 pm

Le-am facut niste poze:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 37 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 37 Icon_minitimeSam Sept 08, 2012 6:50 pm

Aoleu, Penelopa, ai semanat catei in gradina de ti-au rasarit atatia... Very Happy

Adevarul e ca sunt tare draguti...
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 37 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 37 Icon_minitimeSam Sept 08, 2012 7:21 pm

Pai, Karla, daca flori nu, atunci catei sa fie Laughing
Totusi, la un moment dat, trebuie sa iau niste masuri. Simt ca nu mai fac fata!
Vecinu' mai are un caine de dat (i-am promis ca-i gasesc stapan) si, cand Floricel nu va mai fi la el, nici eu nu-i mai dau (zilnic) mancare pentru cainii lui (ramane cu mama pe care i-am sterilizat-o noi, de curand, si un pui).
Apoi, am sa caut un adapost pentru cei 2 caini care vin la mancare in curtea din spate si sper sa raman numai cu 7 caini ai mei de hranit.
Sus In jos
Karla




Numarul mesajelor : 2635
Localizare : France
Joburi/Distractii : literatura, istorie, calatorii
Stare de spirit : vesela
Data de inscriere : 22/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 37 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 37 Icon_minitimeSam Sept 08, 2012 7:43 pm

Doaaaaamne-fereste... Very Happy trebuie sa ceri sponsorizare de Uniunea europeana: ditamai proiectul de protectia animalelor... Very Happy

Esti curajoasa, noroc ca mai sunt oameni ca tine. Frantuzii (unii) pleaca in vacanta si lasa animalele pe strada, sa vine asociatiile sa se ocupe, durea-i-ar in cot...
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 37 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 37 Icon_minitimeLun Sept 10, 2012 8:50 am

Pene asculta de mama ta ca e mai batrana si mai inteleapta. Te-ai gandit ca toate potaile vor imbatrani ? Stii cat costa le docteur si tratamentele. Crezi ca o sa faci fata ? Eu am ajuns in situatia asta. E adevarat ca deocamdata e doar un motan care e foarte batran. Dar nu am destui bani cat sa-l plimb pe la analize si sa-l indop cu medicamente si mi se rupe inima cand il vad ca zace. Ma uit cu durere in jur ca mai am 7 matze si 5 caini si ma rog sa-si traiasca batranetile fara chinuri. Fiindca deja abia fac fata cu mancarea pentru toti.
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 37 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 37 Icon_minitimeLun Sept 10, 2012 8:51 am

PS - oricat te-ai stradui n-o sa-i poti salva pe toti.
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 37 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 37 Icon_minitimeLun Sept 10, 2012 9:07 am

PSS - lasa naibii depresia. Pune mana si sapa o groapa si fa gradina aia de apa. Sau fa-o intr-un butoi. Un proiect mic, dar care ti-l doresti de mult o sa-ti creasca moralul. Uita-te in josul articolului incepand de la
Part II – Water Garden Construction
Are poze si te descurci chiar daca nu stii engleza.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 37 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 37 Icon_minitimeMar Sept 11, 2012 8:41 am

Merci, Myo, pentru articol!
Cum de ai "ghicit" dorinta mea? monkey
Da, am vazut la cineva un vas mare cu apa si plante de apa in el si mi-a placut tare mult.
Vezi, tu, acumulez o multime de idei, insa pentru a le pune in practica imi trebuie bani si ... scratch si ajutorul partenerului, sau macar, interesul lui No
Nici la caini nu colaboram pirat Eu le fac un program pe care el mi-l sda peste cap, iar cainii profita si isi fac de cap.
Cred ca am sa pun piciorul in prag si mai calc putin pe sentimente, altfel am sa ajung sclava cainilor ... si a sotului affraid
Deja am vorbit cu un coleg veterinar, care va veni vineri sa-i sedeze pe cei 2 caini din spate (cei ai campului) si sa-i duc in alta localitate, cat mai departe de noi.
Sus In jos
Myosotis
Admin
Myosotis


Numarul mesajelor : 5257
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : mainile-n pamant pan' la coate
Stare de spirit : tot inainte !!!
Data de inscriere : 21/01/2008

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 37 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 37 Icon_minitimeMar Sept 11, 2012 6:04 pm

Vezi sa nu-ti tranteasca usa cand esti tu cu piciorul in prag Ograda lu' Cloantza  - Pagina 37 2945718842
Esti sigura ca cei doi caini nu sunt de prin sat, lasati liberi ? Incearca sa nu le mai pui mancare, mai mult ca sigur nu vor mai veni. Zic ca e mai simplu decat sa te chinui sa-i cari cine stie pe unde. Chestia cu sedatul e cu dus si intors ca au nevoie de apa multa cand se trezesc. Poate mor si-ti faci pacate degeaba cu ei.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 37 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 37 Icon_minitimeMier Sept 12, 2012 11:59 am

Am sa le las si apa multa la locul de debarcare. Chiar si ceva mancare.
As incerca sa nu-i sedez, dar unul dintre ei nu sta sa pui mana pe el. Imi este tare mila de ei, dar din cauza lor nu mai pot da drumul la cainii mei in spate, ca se bat ca dracii. In plus, mi-au facut gradina din spate harcea-parcea si s-au rahatit peste tot.
Unul este de rasa, mare si negru, adus de cineva din satul vecin. E bland, dar mananca foarte mult si e "calul" de bataie cu cainii mei.
Celalalt e cainele campului pe care vecina l-a obisnuit sa-i arunce paine prin gardul nostru. Asa am ajuns s-o hranesc si pe asta, ca e catelusa.
Mi se rupe sufletul de ei, dar asa cum ai zis si tu, nu pot sa-i salvez pe toti.
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 37 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 37 Icon_minitimeLun Sept 17, 2012 1:12 pm

Am mai rezolvat cate ceva cu cateii! Am aranjat cu veterinarul din sat sa duc cainele negru la un adapost. In octombrie voi da si catelul vecinului, asa ca mai ramane catelusa campului din spate, careia (poate) ii gasesc si ei un adapost.
Raman cu 7 catei si sper sa fac fata.
Sus In jos
Vernil




Numarul mesajelor : 2383
Localizare : acasa
Joburi/Distractii : munca
Stare de spirit : ok
Data de inscriere : 09/06/2008

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 37 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 37 Icon_minitimeLun Sept 17, 2012 8:00 pm

Pai cum reusesti sa dai de mancare atator caini ? Sunt prea multi, Pene, cred ca si de aici te ia disperarea ... imi imaginez cat te costa mancarea lor pentru o saptamana ....
Sus In jos
Marga

Marga


Numarul mesajelor : 1555
Localizare : Timisoara
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 16/07/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 37 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 37 Icon_minitimeLun Sept 17, 2012 9:15 pm

Aoleu nu sint prea multi .Eu am numai doi dar face cel mare caca de ma i-a cu ameteala tot dupa el trebuie sa stau .
Sus In jos
penelopa

penelopa


Numarul mesajelor : 4030
Localizare : Peris de capitala
Joburi/Distractii : multiple
Stare de spirit : vesnica nemultumire
Data de inscriere : 04/03/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 37 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 37 Icon_minitimeMar Sept 18, 2012 9:06 am

Da, ma fetelor, imi este tare greu, dar mi-as incarca sufetul daca ar trebui sa mai dau din ei, in conditiile in care am cheltuit bani cu vaccinuri, deparatizari etc. Singura multumire ar fi ca din 7, doar 3 sunt de talie mare, restul fiind mici, deci mananca mai putin cheers
Oricum, Florin nu vrea sa renunte la niciunul!! pirat
Sus In jos
sicamin

sicamin


Numarul mesajelor : 389
Localizare : timisoara
Joburi/Distractii : drumetii ,gradinarit
Stare de spirit : destul de buna
Data de inscriere : 01/04/2011

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 37 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 37 Icon_minitimeMar Sept 18, 2012 2:27 pm

Daca nu vrea sa renununte ,atunci traseaza-i sarcina sa le dea el de mancare. Shocked
Poate tu reusesti ,ca eu am doar un caine si doua pisici ,dar eu sant cea care le da de mancare si nu reusesc sa fac sa hraneasca animalele ,nici pe sot si nici pe fiul meu. scratch
Sus In jos
leonor

leonor


Numarul mesajelor : 1070
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : florile
Stare de spirit : optimista
Data de inscriere : 13/02/2012

Ograda lu' Cloantza  - Pagina 37 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 37 Icon_minitimeMar Sept 18, 2012 3:31 pm

Mila mila de animale nu zic ca nu imi plac, dar in ziua de azi cum e traiul asa scump imi inchipui cati bani se cheltuiesc doar pentru caini.Totul depinde de vointa voastra, de cat de hotarati sunteti sa mai renuntati din ei si trebuie sa va intrebati de ce sunt atat de importanti atatia caini la voi in curte.Bineinteles ambii parteneri sa cada de acord daca se poate.Incearca sa nu disperi, sa te incurajezi ca va fi bine Ograda lu' Cloantza  - Pagina 37 1059784619 .
Sus In jos
Continut sponsorizat





Ograda lu' Cloantza  - Pagina 37 Empty
MesajSubiect: Re: Ograda lu' Cloantza    Ograda lu' Cloantza  - Pagina 37 Icon_minitime

Sus In jos
 
Ograda lu' Cloantza
Sus 
Pagina 37 din 40Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 20 ... 36, 37, 38, 39, 40  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Ograda lu' Cloantza

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Clubul gradinarilor :: Ograzile noastre-
Mergi direct la: